Koin Yakma İşlemi Nedir ?

Koin Yakma İşlemi Nedir ?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Koin Yakma İşlemi Nedir ?

Koin Yakma İşlemi Nedir ?

Kripto para yakma işlemi, kripto varlıkların tamamen dolaşımdan çıkarılması anlamına gelmektedir. Yakım işleminin temel amacı piyasada bulunan arzı düşürmektir. Yakım işlemi yalnızca kripto para piyasasında gerçekleşen bir işlem olup, kripto para terimdir. Normal para piyasasında toplam arzı azaltmak için başka yollara başvurmaktadır. 

Kripto Para Yakma İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Yatırımcı tarafından kripto para yakma talebi gelebilir ve yakmak istediği tutarı belirtebilir. Yakılan bu kripto varlıklar hiçbir şekilde geri getirilemez. Yatırımcının almış olduğu bu karar kurumlar ve kuruluşlar tarafından teşvik edilebilir ve destek olabilir. Bu netice doğrultusunda toplu bir şekilde kripto varlık yakımı gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında piyasada denge sağlanır ve dolaşımda bulunan kripto para miktarı kontrol altına alınmış olur. Yakma işlemine verilebilecek en güzel örnek Binance tarafından gerçekleştirilmektedir. BNB coin için düzenli olarak yakma işlemi düzenleyen Binance, bu işlem sayesinde gerekli olan fiyat hedeflerini tutturmayı başarır. 

Kripto Para Yakımı Neden Önemlidir ? 

Yakım işleminin en önemli amacı piyasada bulunan arzı düşürmektir. Bu işlem sonrasında piyasada denge sağlanır ve dolaşımda bulunan kripto para miktarı kontrol altına alınmış olur. Piyasa üzerine arz talep dengesi sağlanır, bu dengelemenin nedeni kripto varlığın sürekli olarak değer kazanması gibi bir durumun gerçekleşmeyeceğidir. Dengeleme sonrası kripto para arzı sınırlı olan diğer kripto varlıklarla rekabet içerisine girer. 

Bu işleme bir örnek vererek yapılan yakımın neden önemli olduğunu sizlere anlatalım:

Piyasada elinizde bulundurduğunuz kripto paradan yalnızca 2.000 adet olduğunu ve her bir kripto paranın 1 TL değerinde olduğunu düşünün, toplam 2.000 TL değerindeki bu kripto paralar için yakım kararı alındığını ve 500 tanesinin yakıldığını düşünün, piyasada 1.500 adet kalan kripto paranın bir adetinin değeri 1 TL iken 1,33 TL’ye çıktı ve bu sayede kripto para değer kazanmış oldu.

Ulaş utku bozdoğan Koin Yakımı Fiyatı Etkiler Mi

Koin Yakımı Fiyatı Etkiler Mi ?

Koin yakımının, yakım yapılacak söz konusu varlık üzerinde çok büyük şekilde olumlu etkileri vardır. Yakım sonrası arz talep dengesi oluşturulur ve kripto para değer kazanmaya başlar. Yakım işleminin en önemli amacı piyasada bulunan arzı büyük ölçüde düşürmektir. Bu işlem sonrasında piyasada denge sağlanır ve dolaşımda bulunan kripto para miktarı kontrol altına alınmış olur. Piyasa üzerine arz talep dengesi sağlanır, bu dengelemenin nedeni kripto varlığın sürekli olarak değer kazanması gibi bir durumun gerçekleşmeyeceğidir. Dengeleme sonrası kripto para arzı sınırlı olan diğer kripto varlıklarla rekabet içerisine girer. 

Koin yakımının kripto paralar üzerine nasıl bir etki uyandıracağını basit şekilde matematiksel olarak anlatacak olursak:

Piyasada elinizde bulundurduğunuz kripto paradan yalnızca (dört bin) adet olduğunu ve her bir kripto paranın (bir dolar) değerinde olduğunu düşünün, toplam (dört bin dolar) değerindeki bu kripto paralar için yakım kararı alındığını ve (iki bin) tanesinin yakıldığını düşünün, piyasada (iki bin) adet kalan kripto paranın bir adetinin değeri 1 dolar iken 2 dolara çıktı ve bu sayede kripto para büyük ölçüde değer kazanmış oldu.

Yatırımcı tarafından kripto para yakma talebi gelebilir ve yakmak istediği tutarı belirtebilir. Yakılan bu kripto varlıklar hiçbir şekilde geri getirilemez. Yatırımcının almış olduğu bu karar kurumlar ve kuruluşlar tarafından teşvik edilebilir ve destek olabilir. Bu netice doğrultusunda toplu bir şekilde kripto varlık yakımı gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında piyasada denge sağlanır ve dolaşımda bulunan kripto para miktarı kontrol altına alınmış olur. 

Sözgelimi, coin yakımına gidilen kripto varlıklar üzerinde doğrudan olumlu sonuçlar gözlemlenir ve kripto varlığın fiyatında yukarı yönde bir hareket oluşur.

Koin Yakma İşlemi Boğa Sezonunu Etkiler Mi ?

Boğa sezonu ya da boğa piyasası, borsa üzerine bulunan varlıklarda bir yükseliş veya yükseliş beklentisini tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir. Bu terimin, boğaların her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu terim genel itibariyle borsa için geçerli olmakla birlikte çeşitli finansal yorumlar için de kullanılabilir. 

Menkul kıymet fiyatları alım ve satım işlemleri sırasında sürekli olarak değişim gösterdiğinden dolayı boğa piyasası diye adlandırılan terim, varlık fiyatlarının büyük bir kısmının yükseldiği uzun dönemler için geçerli bir terimdir. Boğa piyasaları çok uzun süre boyunca devam edebilir ve piyasada bulunan yukarı yönlü hareket yıllarca sürebilir. Yatırımcı boğa piyasası sürdüğünce kendini güvenli hisseder ve yatırımını devam ettirir. Ancak piyasada gerçekleşen bu yukarı yönlü hareketin ne kadar süreceği tam olarak kestirilemeyeceği için yatırımcı kendini güvene almalıdır. Bunun dışında çeşitli spekülasyon ve manipülasyonlar sonucu yukarı veya aşağı yönlü ani değişimler yaşanabilir.

Boğa sezonunun geldiğini tanımlamak için herhangi bir koşul veya net bir bilgi yoktur, ilgili finansal piyasanın en dip seviyelerden gelerek %20-25 oranında bir artış görülmesi beklenir.  Finans analistleri boğa piyasasını anlamakta zorluk çektikleri için yükselişten biraz zaman geçtikten sonra tanırlar. Yakın bir zamanda gerçekleşen ve uzun süreli olarak kayda geçen bir boğa piyasası 2003 ve 2007 yılları arasında gerçekleşmiştir. Ancak 2008 yılında mali kriz yaşanmış ve piyasada çok büyük düşüşler görülmüştür. 

Boğa piyasaları genel itibariyle ekonomi yükselişe geçerken veya da zaten yükselişte olduğu durumlarda görülür. Boğa piyasaları, Güçlü bir Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve işsizlik oranlarında görülen düşüşle paralel seyretmektedir ve genel olarak şirket kârlarındaki artış ile çakışırlar. Boğa sezonu devam ettikçe yatırımcı güveni de artacak ve piyasa yukarı yönlü hareketini devam ettirme eğiliminde olacaktır. 

Yani boğa sezonu koin yakma işleminden genel itibariyle bağımsızdır. Ancak çoğu kripto projesinin aynı zaman diliminde yakma işlemi gerçektirdiğini düşünecek olursak boğa sezonu için temeller atılmış olur. Bu sayede artışta giden projeler daha çok talep toplar ve piyasa alım istediği uyandırır. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap