Bitcoin’de veriler bir önceki boğa sezonunu işaret ediyor: Kâr alım oranı düşük!

Bitcoin’de veriler bir önceki boğa sezonunu işaret ediyor: Kâr alım oranı düşük!

Paylaş
Uzman Coin: Bitcoin’de veriler bir önceki boğa sezonunu işaret ediyor: Kâr alım oranı düşük!

Veri analiz şirketi Glassnode yayımladığı raporda, Bitcoin‘de SOPR verilerinin, yeni bir boğa sezonunun ilk dönemlerinde olabileceğimizin işaretlerini verdiğini belirtti. Bilindiği üzere SOPR verileri, yatırımcıların kâr alma oranlarını ölçen bir indikatör görevi görüyor.

Metrik değeri, coin sahiplerinin onları satın aldığı andaki değeri ile sattıkları fiyat arasındaki oran alınarak hesaplanıyor. Daha basit olarak söylemek gerekirse, satış yapılan fiyat, ödeme yapılan fiyata bölünüyor ve oran ortaya çıkıyor.

Göstergenin verdiği değerin 1’den fazla olması, yatırımcıların ortalama seviyede kâr aldığı anlamına geliyor. SOPR verilerinin 1’den düşük olması ise, yatırımcıların belirli zaman diliminde coin’lerini zararla sattıklarının bir göstergesi oluyor.

Kaynak: Glassnode

“Kâr alım seviyesi düşük”

Glassnode’un raporuna göre ise, Bitcoin SOPR indikatörü, Bitcoin’in ATH yapmasına ve yeni yüksek seviyeler elde etmesine rağmen piyasada şu anda kâr alım oranının zayıf olduğunu gösteriyor.

“Kasım dönemine benziyor”

Yaratıldıktan sonra 1 saat içinde harcanan Bitcoin’ler göstergeye dahil edilmezken, Glassnode’a göre; Kasım 2020’ye kadar geçen birkaç ay içinde de ilginç bir şekilde benzer piyasa faaliyeti gözlemlenmişti. Hatırlanacağı üzere o dönem, Bitcoin’de boğa sezonunun adımları yeni yeni hissediliyordu ancak en büyük kripto para henüz ATH bile yapmamıştı.

Bu kez ise Bitcoin zaten bir ATH yapmış durumda ancak buna rağmen kâr alım konusunda yatırımcıların istekli olmadıkları görülüyor. Glassnode’a göre bunun sebebi, yatırımcıların önümüzdeki dönemde de fiyatın daha da yukarıya gideceğine inanmaları…

Haberin yazıldığı dakikalarda ise en büyük kripto para yaklaşık 63 bin dolar seviyesinde işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap