Artichoke (tCHOKE) nedir ve süreksiz kaybı nasıl önler?

Artichoke (tCHOKE) nedir ve süreksiz kaybı nasıl önler?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Artichoke (tCHOKE) nedir ve süreksiz kaybı nasıl önler?

Artichoke, Arbitrum One blokzinciri üzerinde yer alan, kullanıcıların tek taraflı likidite dağıtmasını ve takas fiyatı kazanmasını sağlayan bir protokoldür.

DeFi, her yerden herkesin tam ve sınırsız erişimine müsaade verir. Lakin bu, belli yapısal kısıtlamaları zarurî kılar. Bunun en düzgün örneği, çok teminatlı kredilerin yaygınlığıdır. Rastgele bir doğrulama yahut inceleme süreci olmaksızın (izinsiz) herkes kredilere erişebilir. Bu nedenle, evvelce garanti edilmeleri gerekir.

Merkezi üçüncü tarafların olmaması, yatırımcıların fiyat kazanması için fırsatlar yaratır ve tartışmasız en bariz örnek likidite sağlanmasıdır. Kullanıcılar LP tokenları yaratır ve piyasa yapan olarak hareket ederek tüm alım satım faaliyetlerinden fiyat kazanır. Fakat DeFi’nin en makûs saklanan sırlarından biri, likidite sağlayıcıların birçoklarının para kaybetmesidir.

Artichoke nedir?

Artichoke, Arbitrum One blokzincirinde yer alan bir likidite sağlama protokolüdür. Tek taraflı likiditenin rastgele bir tokena eklenmesini sağlayan altyapı araçları aracılığıyla kullanıcıların tek taraflı likidite sağlamasına imkan tanıyarak zincir içi sermaye verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Artichoke, sağlam likidite havuzları geliştirmek için token teşviklerine olan gereksinimi azaltarak ve LP’ler (Likidite Sağlayıcıları) için süreksiz kayıpları hafifleterek protokollere ve yatırımcılara yarar sağlar.

LP sağlayıcıları için kalıcı olmayan kayıpların azaltılmasını sağlarken, daha küçük protokoller için mahallî tokenlerini teşvik etmek ve şişirmek zorunda kalmadan daha derin likidite havuzları sağlar. Artichoke’un Omnipool modeli AMM’den bağımsızdır ve rastgele bir standart V3 AMM modelinin üzerine yerleştirilebilir, Omnipool ve kuyruk yapısı aracılığıyla likiditenin ağırlaşmasına müsaade verir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Artichoke (tCHOKE) nedir ve süreksiz kaybı nasıl önler? 1

LP’ler neden hala likidite sağlıyor?

Uniswap tek başına 3,3 milyar dolardan fazla likiditeye sahiptir ve merkeziyetsiz borsalar toplu olarak 12 milyar doları aşan bir TVL’ye sahiptir. Son aylarda dikkat çeken bir eğilim, borç verme protokollerinin toplam TVL’sinin DEX’lerinkini geçmesidir.

Bu davranışın neden devam ettiğine dair varsayımlarda bulunulabilir ve en besbelli teklifler insan psikolojisine işaret eder. Kripto yatırımcıları getiriyi sever ve alım satım fiyatı vaadi, varlıkları elde tutma fikrinden çok daha caziptir. Protokoller de emsal biçimde erken enflasyonist token teşvikleri yoluyla bu davranışı teşvik etmiştir. Ve birçok yatırımcı 2020/2021 yıllarındaki getiri çiftçiliğinin görkemli günlerini hala hatırlıyor olabilir.

Bu faaliyetin bir öbür muhtemel açıklaması, farm edilen tokenın algılanan üst taraflı tesiri olabilir. Kelam konusu LP’ler, elde edilen getirinin eninde sonunda daha bedelli olacağına inanarak, LP çiftlerinin bugün maruz kaldığı kayıpları iskonto etmektedir. AMM modelinde, başta Uniswap V3 ve Trader Joe’nun Likidite Defteri modeli olmak üzere birkaç kıymetli yükseltme yapılmıştır. Yeniden de, bu konsantre likidite aralıkları daha fazla PVP’yi teşvik eder ve daha sıkı fiyat bandı kısıtlamaları göz önüne alındığında, daha yaygın olmasa da, süreksiz kayıplar da birebir derecede yaygındır. Hülasa, likidite sağlamanın tek karlı yolu benzeri davranışlara sahip (istikrarlı-stabil) bir çift seçmektir.

tCHOKE nedir?

tCHOKE, Artichoke protokolünün mahallî kripto para ünitesidir. Bu token, öncelikle USDC tarafından desteklenen temaslar için sentetik bir likidite karşılığıdır. Bir kullanıcı tek bir varlık yatırdığında, Artichoke daha fazla takas verimliliği sağlamak için bunu tCHOKE ile eşleştirir.

tCHOKE, bir nevi tüm protokolü bir ortaya getiren matematiksel yapıştırıcıdır. Eşleştirme sürecini kolaylaştırarak bu daha yüksek sermaye verimliliği düzeyini mümkün kılar. Her bir varlığın farklı bir likidite çifti olması yerine, Omnipool modeli içinde hepsi tCHOKE ile eşleştirilir. Teknik açıdan daha fazla hareketli modül olmasına karşın, takas süreci kelam konusu olduğunda daha az kesim vardır. Ve daha az kesim daha fazla verimlilik manasına gelir. tCHOKE her şeyi likit fiyat ve istikrarlı bir varlık olan USDC tarafından desteklenmenin yararını görür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap