Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Paylaş
BTC Piyasası: Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Threads, Mark Zuckerberg’in Twitter’a rakip olarak geliştirdiği yeni toplumsal medya platformudur. Uygulamaya ait tüm merak edilenleri ve bilinmesi gereken ayrıntıları sizler için derledik…

Threads Nedir?

Threads, Meta’nın Twitter’a rakip olan ve temel odağını fiyatsız konuşma tabanlı platformda kısa metin parçacıklarını paylaşmaya odaklayan yeni başlatılan uygulamasıdır. Zuckerberg dayanaklı platform bağımsızdır, lakin Instagram’a bağlı bir çevrimiçi merkezdir ve kaydolmak için bir Instagram hesabı gerektirir.

Threads’te kullanıcılar 500 karaktere kadar yazabilir, beş dakikaya kadar fotoğraf ve görüntü paylaşabilirler. Uygulama, Avrupa Birliği’nde olmasa da 100’den fazla ülkede mevcuttur. İlerleyen periyotta ise kullanım alanını daha fazla genişletme planları mevcuttur.

Öte yandan lansmanından 24 saatten daha kısa bir müddet sonra 1 milyonu aşkın Threads takipçisine ulaşan Zuckerberg, platformdaki kullanıcılarla irtibata geçti, soruları yanıtladı ve uygulamanın ilerleme planıyla ilgili güncellemeleri paylaştı.

BTC Piyasası: Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur? 1

Nasıl Üye Olunur?

Threads’e kaydolmak kolaydır, lakin büsbütün farklı bir uygulama olmasına karşın oturum açmak için bir Instagram hesabı gereklidir. Instagram’dan farklı olarak yeni hizmete Threads.net üzerinden erişilemiyor, web sitesinde kullanıcıları App Store’a yönlendiren bir QR kodu bulunuyor.

Uygulama, indirildikten sonra kullanıcılardan Instagram kimlik bilgileriyle giriş yapmalarını yahut şimdi bir hesapları yoksa bir hesap oluşturmalarını ister. Threads’in Instagram irtibatı, kullanıcıların ayarlarının direkt yeni platformla senkronize edilmesini sağlaması münasebetiyle Twitter’a kıyasla bir avantaj olarak görülür.

Instagram entegrasyonu sayesinde, kullanıcıların uygulamada sıfırdan bir takip oluşturmak zorunda kalmazlar. Kullanıcılara takipçilerini ve takiplerini otomatik olarak taşıma seçeneği sunar, böylelikle arkadaşlarını ve favori hesaplarını bulmak kolaydır. Ayrıyeten, Instagram’da engellenen hesaplar da taşınır.

Uygulamanın Ek Zımnilik Siyasetine nazaran, Instagram entegrasyonunun bir dezavantajı , kullanıcıların Instagram hesaplarını büsbütün silmeden Threads hesaplarını silememeleridir.

Ancak, kullanıcılar isterlerse hesaplarını devre dışı bırakabilirler, lakin kalıcı olarak kaybolmazlar.

BTC Piyasası: Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur? 2

Threads’in Twitter’dan Farkı Nedir?

Zuckerberg’in bu yeni uygulaması, teknisyenler tarafından Musk’ın Twitter’ıyla neredeyse birebir bir karşılaştırma olarak görülse de, iki sohbete dayalı toplumsal medya platformu ortasında birkaç fark bulunur.

Kullanıcıların Instagram takipçilerinin ve takip ettikleri hesapların Threads’e aktarılması Twitter’a nazaran değerli bir farktır. Lakin Twitter’a benzeri halde Threads, kullanıcılarının gönderilerini Instagram Stories’e yüklemelerine imkan tanır.

Threads ve Twitter ortasındaki bir öteki değerli fark, gönderilerin kullanıcıların akışlarında listelenme sırasıdır. Instagram ve Facebook üzere, Bahis vakit çizelgeleri büsbütün algoritmiktir, yani gönderiler, Twitter vakit çizelgeleri üzere en son gönderileri göstermek için karşıt kronolojik sırayla gösterilmez.

Ayrıca, algoritma güdümlü vakit çizelgesi, kullanıcıların takip etmedikleri hesaplar tarafından oluşturulan gönderileri de içerir. Twitter’dan farklı olarak Threads, kullanıcıların günlük olarak tüketebileceği gönderi ölçüsünü sınırlamaz.

Daha evvel bahsedildiği üzere, Threads sırf taşınabilir bir platformdur; Uygulamanın kullanıcıları, Threads.net’teki gönderileri okuyabilir, fakat gönderi paylaşamaz yahut etkileşimde bulunamaz. Buna karşılık Twitter’a masaüstü ve Twitter uygulaması aracılığıyla erişilebilir.

Twitter’da (Instagram ve Facebook’a ek olarak) tanınan bir özellik olan hashtag’ler, Threads’te mevcut değildir. Platform ayrıyeten, kullanıcılarının üstte belirtilenler üzere belli içerikleri aramasına müsaade vermez.

Benzer biçimde, Threads’te trend olan bir kısım yoktur. Bu nedenle, kullanıcılara sunulan gönderiler, Meta’nın vakit çizelgelerinde gösterdiği algoritmaya tabidir. Ayrıyeten Twitter’da reklamlar vardır ancak Threads’te yoktur.

BTC Piyasası: Twitter Rakibi Threads Nedir? Nasıl Üye Olunur? 3

Threads Büsbütün Twitter’ın Yerini Alacak mı?

Threads birçok kişi tarafından “Twitter katili” olarak görülse de, Zuckerberg’in en son uygulamasının Musk’a ilişkin platformun yerini büsbütün alıp almayacağı bilinmiyor. Lakin Zuckerberg’in, rekabet gücüyle tanındığı ve geçmişte rakip uygulamaların özelliklerini de kullandığı göz arkası edilmemelidir.

Örneğin Meta, 2020’de piyasaya sürülen ve kullanıcılarının uygulamadaki kendi akışında kısa biçimli görüntüler oluşturmasına ve bunlar ortasında gezinmesine imkan tanıyan ve o vakitten beri hayli tanınan hale gelen bir Instagram özelliği olan Reels ile TikTok’a kendi yaklaşımını başlattı.

Zuckerberg’in ayrıyeten , “birbirlerine bağlı ve irtibat kurabilen üçüncü taraflarca işletilen farklı sunuculardan oluşan bir toplumsal ağ” olan Fediverse’te Threads’i iç içe geçirme planı da var. Meta, ActivityPub isimli bir protokol kullanmayı planlıyor ve kullanıcıların tıpkı planı destekleyen farklı sunucularda diğerleriyle etkileşime girmesine müsaade veriyor.

İşin özeti, New York Times’ın sözüyle;

“Instagram, Threads’in öbür platformlarla sıkıntısız çalışmasını kolaylaştırmak istiyor, bu da içerik oluşturuculara ve etkileyicilere hitap edebilir, böylelikle her uygulamada sıfırdan başlamak zorunda kalmazlar.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap