Süratli yükseldi, birden çakıldı: Worldcoin neden düştü?

Süratli yükseldi, birden çakıldı: Worldcoin neden düştü?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Süratli yükseldi, birden çakıldı: Worldcoin neden düştü?

Worldcoin, çıktığı birinci günden bu yana argümanlı global dijital kimlik projesiyle dikkat çekti. Lakin bu süratli yükseliş çok uzun sürmedi ve projeye ilişkin kripto para ünitesi Ağustos ayında yüzde 45’lik bir düşüş yaşadı. Pekala, Worldcoin neden düştü?

Worldcoin neden düştü?

İris taramaları yoluyla global bir dijital kimlik sağlamayı amaçlayan bir proje olan Worldcoin, düzenleyiciler tarafından mercek altına alındı. 24 Temmuz’da başlatılan proje, başlangıçta iris taramasından geçmek isteyen iştirakçilere 25 WLD token’lık bir airdrop teklif etti.

Ağustos ayının başında 2,3 dolardan süreç gören kripto para ünitesi, o vakitten beri yüzde 45 kıymet kaybetti. Bu kadar ilgi görmesinin ve süratli yükselişin akabinde böylesine bir düşüş sebebi ise elbette ki merak konusu oldu.

Projenin ve projeye bağlı WLD token’ların fiyat düşüşü arkasındaki sebep olarak, proje üzerindeki artan düzenleyici incelemesi ve baskısı olduğu iddia ediliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Süratli yükseldi, birden çakıldı: Worldcoin neden düştü? 1

Worldcoin nasıl çalışır?

Worldcoin’in misyonu, iris taraması yoluyla oluşturulan eşsiz bir tanımlayıcı olan “Dünya Kimliği” kavramı etrafında döner. Bu kimlik, görünüşte kullanıcı kapalılığını korumak için Worldcoin blokzincirinde saklanır. World App, bir kullanıcı kimlik bilgisi deposu ve bir kripto para cüzdanı olarak hizmet verir.

Öte yandan bu fikir internetteki bot sıkıntısını çözmeyi vaat ederken, bilhassa ekonomik olarak dezavantajlı nüfusun sömürülmesine ait etik soruları da gündeme getiriyor. 15 Ağustos prestijiyle platforma 16 milyondan fazla kişi kaydolmuştu. Lakin bu süratli genişleme, Kenya, Fransa, Almanya ve İngiltere dahil olmak üzere dünya çapında hükümetlerin incelemesine yol açtı.

Küresel reaksiyonlar ve düzenleyici incelemeler

3 Ağustos 2023’te Kenya hükümeti Worldcoin’e karşı sert bir tavır takınarak sırf teknolojisini yasaklamakla kalmadı, tıpkı vakitte Nairobi ofislerine baskınlar düzenledi. Bu hareket, Worldcoin’in projenin kıymetli muvaffakiyetler elde ettiği Afrika’daki genişleme planlarına değerli bir darbe oldu.

Avrupa’da Worldcoin birçok ülkeden gelen soruşturma yağmuruyla karşı karşıya kaldı. Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık projeyle ilgili soruşturmalar başlattı. Yani, ülkeler soruşturmalarını bilgi saklılığı ve finansal kar için biyometrik data toplamanın sonuçları üzerine odaklandılar.

Bu incelemenin akabinde, daha fazla ülke Worldcoin’e yatırım yapmaya başladı. 11 Ağustos’ta Arjantin de projeyi araştıran ülkeler ortasına katıldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap