Stacks (STX) nedir? STX Bitcoin’i nasıl ölçeklendirir?

Stacks (STX) nedir? STX Bitcoin’i nasıl ölçeklendirir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Stacks (STX) nedir? STX Bitcoin’i nasıl ölçeklendirir?

Stacks, Bitcoin üzerine inşa edilmiş akıllı kontratlar için bir katmandır ve STX’teki süreçlerin Bitcoin blokzincirinde kalıcı olarak saklandığı bir katmandır. STX blokzinciri, merkezi olmayan mutabakata tokenomik bir yaklaşım olan POX (Transfer Kanıtı) mutabakat düzeneğini çalıştırır.

Eski blokzincir ağlarına nazaran yeni jenerasyon blok zincirlerine yakından bakıldığında, müşahedelerden biri, eski blokzincir ağlarının ademi merkeziyetçilik ve güvenliğe daha fazla odaklandığıdır. Güvenlik ve ademi merkeziyetçilik için sürat, ölçeklenebilirlik ve genel ağ çevikliğinden fedakarlık ederler. Madencilerin her bloğu doğrulamak için vakte gereksinimi olduğundan, yavaş süreç suratı aslında güvenlik için sağlıklıdır. Lakin yeni blokzincirleri, daha süratli ve daha ucuz olduklarından (kullanımı) büyük çekiciliğe sahiptir.

Bununla birlikte, birden fazla vakit, bunu başarmak için bir ölçüde güvenlik ve ademi merkeziyetçilikten fedakarlık ederler. Yeterli bir güvenlik seviyesi sağlayan blokzinciri mutabakatı ve süreç doğrulaması için yeni tahliller geliştirildi. Stacks ise işte bu projelerden biridir.

Stacks nedir?

Stacks, Bitcoin blokzincirindeki akıllı kontratlar için “yarı bağımsız” bir katmandır. Stacks ağı özerk bir durum makinesi ve fikir birliği sistemi çalıştırırken, Bitcoin ağında süreçlerin ispatını yayınladığı için “yarı bağımsız”dır.

STX, daha yavaş olan Bitcoin ana ağına bir seçenek olarak daha çevik bir yürütme katmanı geliştirerek Bitcoin ağını genişletir. Tıpkı vakitte, ağdaki süreçlerin son doğrulaması için Bitcoin ağına bağlı olarak blokzincir alanındaki en güçlü güvenlik altyapısından yararlanır.

Yürütme katmanını mutabakat katmanından kısmen ayırarak ağ geliştirmeye modüler bir yaklaşım getirir. Stacks üzerinde devreye alınan akıllı kontratlar, bu ağ için geliştirilmiş bir programlama lisanı olan Clarity üzerinde yazılır.

STX ayrıyeten, kullanıcıların Bitcoin blokzincirinde istenen isimleri kaydetmelerini sağlayan merkezi olmayan bir isimlendirme sistemi olan BNS’yi (Bitcoin İsimlendirme Sistemi) çalıştırır. STX, BNS ismini içeren cüzdanın özel anahtarının sahibi ismin durumunun tam denetimini elinde tuttuğundan, BNS’nin herkesin katı bir formda sahip olunan nominal bir sistem oluşturması için bir platform sunduğunu argüman eder.

STX, geliştiriciler, rutin kullanıcılar ve akıllı mukavele uygulamaları için verimli ve inançlı bir platform sunduğunu da belirtir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Stacks (STX) nedir? STX Bitcoin’i nasıl ölçeklendirir? 1

Stacks nasıl çalışır?

Akıllı kontratlar yürütmek, süreçleri doğrulamak ve Bitcoin blokzinciri aracılığıyla ekstra bir güvenlik katmanı elde etmek için Stacks ağı, sinerji içinde çalışan bir dizi rol oyuncusu kullanır. Ağın çekirdeği şunlardan oluşur:

  • Yeni bir programlama lisanı.
  • Akıllı kontrat yürütme katmanı.
  • Etkileşimli bir mutabakat düzeneği.

Stacks, Bitcoin blokzincirine ekstra bir yardımcı program ekleyerek başka Bitcoin ölçeklendirme tahlillerinden farklı olduğunu tez eder. Lightning ağının bilakis STX, sadece Bitcoin blokzincirini ölçeklendirmekle kalmayıp onu daha da kullanışlı hale getirdiğini sav eder. Bunu, kullanıcılardan gelen varlık takas isteklerini çalıştırabilen ve süreçlerin kaydını tutabilen programlanabilir bir yürütme katmanı oluşturarak başarır.

Akıllı kontrat süreçlerinin ve mahallî P2P süreçlerinin bu kayıtları, bloklar halinde paketlenir ve doğrulama için mutabakat katmanına gönderilir. Stacks ağlarındaki fikir birliği, “Aktarım Kanıtı” fikir birliği algoritmasına nazarandır.

STX coin nedir?

STX, Stacks ağının lokal kripto para ünitesidir. Projenin bildirdiği üzere STX, Stacks’in kendi iktisadını geliştirmesine ve yönetmesine ve ayrıyeten güvenlik altyapısını teşvik etmesine müsaade verir. STX, ağdaki blokları doğrulamak için Bitcoin madencilerini çekmek için kullanılarak mutabakat sistemini besler, STX sahipleri ayrıyeten coin’lerini ağa kilitleyerek fikir birliği ve güvenlikte kıymetli bir rol oynar, bu rol onları Bitcoin mükafatları için nitelendirir. STX ayrıyeten ağın vergi sistemini de çalıştırır ve süreçler için fiyat olarak kullanılır.

STX’in coin’leri, tıpkı fikir birliği ve güvenliği üzere, Bitcoin ile iç içe geçmiş durumdadır. Bitcoin madencilerinin, STX coin fiyatta kaldığında ağa bağlanma mümkünlüğü daha yüksektir. Bununla birlikte, bu bir dizi öteki faktörden de etkilenebilir.

CoinGecko’nun datalarına nazaran, şu anda yaklaşık 1,4 milyar STX token dolaşımdadır. Toplam arz sonlu değildir, lakin 2050 yılına kadar yaklaşık 1,8 milyar STX coin dolanımda olması bekleniyor. Ana Bitcoin blokzinciri üzere, Stacks da madencilerin mükafatını evvelki pahasının yarısı kadar azaltan bir halving programı yürütür. STX her 4 yılda bir yarıya indirilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap