Soft Fork Nedir?

Soft Fork Nedir?

Paylaş
BTC Piyasası: Soft Fork Nedir?

Soft Fork blokzincir ağlarına ilişkin protokollerin uyumlu yükseltmelerine verilen isimdir. Türkçesi “yumuşak çatal” olan bu kavram, ağ üzerindeki birçok kullanıcıyı olumsuz etkilemeden uygulanabilen kolay değişikliklerdir.

Soft Fork Nedir?

Soft Fork, “yumuşak çatal” manasına gelir ve blokzincir protokolünün geriye dönük uyumlu bir yükseltmesidir. Yükseltme, evvelki sürümleri çalıştıran düğümlerin, kimi fonksiyonel sınırlamalara karşın öteki düğümlerle etkileşime girmesine müsaade verir.

Sert çatalların bilakis, yumuşak çatallar yeni bir kripto para ünitesi üretmez. Lakin, daha fazla kullanıcı yükseltmeyi kabul ettikçe ağ yavaş yavaş yeni kurallara geçebilir. Yumuşak çatallar, kripto para ünitelerini uzun vadede daha sürdürülebilir hale getirir.

Soft Fork üzerindeki tipik bir kural değişikliği, blok boyutu sonunu yahut blok mühletini değiştirmeyi içerir. Bunlar, blokzincir ağındaki birçok kullanıcıyı olumsuz etkilemeden uygulanması kolay değişikliklerdir.

BTC Piyasası: Soft Fork Nedir? 1

Soft Fork Örnekleri

Bitcoin

Bitcoin, yumuşak ve sert çatallar dahil olmak üzere kıymetli değişiklikler geçirdi. İşte Bitcoin’in yumuşak çatallarının dikkate bedel örneklerinden kimileri;

SegWit Yükseltmesi (Temmuz 2017): Bu, en âlâ bilinen BTC Soft Forklarından biridir. Yükseltme, imza datalarını başka bir bellek önbelleğine böldü. Düğümler, dataları bilgisayarın RAM’inde depolanan bir bloğa aktarabilir. Bu durum, evvelki kuralları ihlal etmeden daha fazla sürecin bir bloğa sığmasına müsaade verdi. Yükseltme ayrıyeten yeni bir adres tipi (Bech32) getirdi. Daha eski P2SH Bitcoin adreslerini kullanan tam düğümler, yeniden de Bech32 Bitcoin adresleriyle süreç yapabilir.

Taproot Yükseltmesi (Kasım 2021): Taproot yükseltmesi, yeni kriptografik imzalar ekleyerek ve Lightning ağ yan zinciriyle uyumluluğu güzelleştirerek Bitcoin blokzincirine yeni fonksiyonlar ekledi. Bu yükseltme ayrıyeten birkaç Bitcoin Güzelleştirme teklifi içerir. Yumuşak çalışma, kullanıcıların daha yüksek süratlerde ve daha düşük maliyetlerle daha karmaşık süreçler gerçekleştirmesine müsaade verdi. Kullanıcılar ayrıyeten yıldırım ağı üzerinden akıllı kontratlar yapabilir.

BTC Piyasası: Soft Fork Nedir? 2

Ethereum

Bitcoin üzere, Ethereum da piyasaya sürüldükten sonra çeşitli yükseltmelerden geçti. Birçok Ethereum değişikliği hard fork olmuştur. Bununla birlikte, Ethereum 2.0 yükseltmesi, kripto para ünitesi ve blok zinciri tarihindeki en değerli yumuşak çatallardan biri olarak kabul edilebilir. Burada “Ethereum 2.0” tabirinin, daha eski bir sürümü kullanan kullanıcıları kapsadığı için yanlış bir isimlendirme olduğunu belirtmekte yarar var. Tüm hesaplar, katmanlara eklenerek yeni sürüme yükseltilecektir.

Beacon Zinciri (Aralık 2020): Bu, protokolün mutabakat sistemini değiştirmek için tasarlanmış bir dizi çoklu yükseltmenin birincisidir. Birleşmeden evvel Ethereum, küçükleri mahallî Proof-of-Work mutabakat protokolü aracılığıyla ödüllendirdi. Değişiklik, konsensüs düzeneğini daha verimli bir Proof-of-Stake protokolüne taşıyor. Bu değişiklikle birlikte yeni bir Beacon Chain de böylelikle tanıtılmış oldu. Ethereum kullanıcıları, bu blokzincirinde biriktirdikleri ETH ölçüsüne nazaran süreç onayına oy verebilir. Blokzincirinin piyasaya sürülmesini, süreç maliyetlerini kolaylaştıran çoklu ağ yükseltmeleri ve tüm Ethereum blok zincirindeki kullanıcıların yürütme ve fikir birliği kullanıcıları olarak tekrar düzenlenmesi izledi.

Bellatrix Yükseltmesi (Eylül 2022): Bu yükseltme, Ethereum blok zincirlerinin birleşmesini sonlandırdı ve onu gerçek bir Pay İspatı mutabakat sistemine taşıdı. Bu yükseltme, mutabakat kullanıcılarının Beacon Chain üzerinde süreç yürütmesine müsaade verdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap