Shardeum Nedir?

Shardeum Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Shardeum Nedir?

Shardeum, en gelişmiş parçalama tahliline sahip olması sayesinde sonsuza kadar düşük gaz fiyatları vaat eden, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 ağıdır.

Shardeum Nedir?

Shardeum, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 blok zinciridir. Sonsuza kadar düşük gas fiyatları sağlarken dinamik durum paylaşımı yoluyla gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korur. Bir sonraki milyar insanı kriptoya dahil etmek maksadıyla, Shardeum’un potansiyel kullanım durumları DeFi’den açık kaynaklı AI ve oyunlara kadar uzanır.

Ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik blokzinciri üçleminin üstesinden gelmek için Shardeum, Ethereum’un ademi merkeziyetçiliği ve güvenliğinden yararlanırken, dinamik parçalama ve Yetki İspatı ile Pay Delili konsensüsü kombinasyonu aracılığıyla doğrusal ölçeklenebilirlik ekler.

Shardeum, hala geliştirme etabında olmasına karşın, SHM isimli kendi mahallî kripto para ünitesine sahip olması hedefleniyor. Bununla birlikte, grup SHM belirteçlerini paylaşmıştır ve SHM’nin sabit bir 508 milyon SHM madeni para arzı olması bekleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Shardeum Nedir? 1

Shardeum Nasıl Çalışır?

Shardeum, blokzincirini kesim olarak da bilinen daha küçük, daha yönetilebilir modüllere bölen parçalama teknolojisini kullanarak ölçeklenebilir, ismi da bu özelliğinden gelir.

Parçalama hakkında daha fazla detay vermek gerekirse, bir blokzinciri esasen büyük bir data tabanı sistemidir ve blokzincirlerini parçalamak, büyük data tablolarını kesim ismi verilen daha küçük tablolara bölmeyi söz eder. Bu, parçalanmış ağların, parçalanmamış blokzincirlere nazaran saniyede daha fazla süreç (TPS) işlemesini sağlar.

Parçalama Shardeum için yeni değil, parçalama Zilliqa, Polkadot, Near ve hatta Ethereum tarafından kullanılıyor (Proto Danksharding isimli bir sürüm kullanıyorlar). Lakin Shardeum, parçalamanın en gelişmiş biçimi olan “dinamik durum parçalama” ismi verilen eşsiz bir parçalama teknolojisi kullanır.

Dinamik Durum Parçalama

Dinamik durum parçalama, en gelişmiş parçalama cinslerinden biridir. Esnek olacak ve genel blokzincir ekosistemindeki değişikliklere kolay kolay uyarlanabilecek biçimde tasarlanmıştır. Birebir adres aralığını kapsayan bir kesimdeki tüm düğümlere sahip olmak yerine, bu düğümlere değerli ölçüde örtüşen farklı adres aralıkları atanır, bu da birden çok parçayı etkileyen süreçlerin sıralı yerine tıpkı anda işlenmesini sağlar, böylelikle sürecin işlenme mühleti kısaltılır. Bu birebir vakitte süreç hacmini artırmaya ve her vakit düşük gas fiyatlarını muhafazaya yardımcı olur.

Temel olarak, talep dalgalandıkça bir ağın blokzinciri kesimlerini yahut bilgi depolama formülünü dinamik olarak eklemesine yahut kaldırmasına müsaade verir. Bunun ana faydası, ekosistemi durdurmaya gerek kalmadan kolay ağ yükseltmeleridir.

Dinamik durum parçalama, statik durum parçalamadan farklı olarak, ağ yükü değiştiğinde çalışabildiğinden ağı yavaşlatmaz, parçalanmamış ağlar dalgalanan ağ yükleriyle uğraş eder.

Atomik Sürece ve Çapraz Modül Şekillendirilebilirlik

Shardeum ayrıyeten, süreçlerin atomik olarak yürütülmesini sağlayan atomik işlemeye sahiptir. Atomik, sürecin tüm kısımlarının muvaffakiyetle yürütüldüğü yahut hiçbirinin yürütülmediği manasına gelir. Atomik sürece olmadan, süreçler başarısız olabilir yahut tutarsız durum datalarına sahip olabilir, bu da güvenlik risklerine ve güvenilirliğin azalmasına neden olur.

İşlemlerin farklı kesimlerden datalara ve duruma erişmesine ve bunları kullanmasına müsaade veren atomik sürece ve Shardeum’un çapraz kesim bağlantısı ile birlikte, karmaşık süreçlerin ve akıllı mukavelelerin parçalanmış bir ortamda yürütülmesini sağlayarak akıllı kontrat geliştiricileri için kodlamayı kolaylaştıracaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Shardeum Nedir? 2

Otomatik Ölçeklendirme Özelliği

Bir ağın yükü ve talebi vakit zaman değişir ve güvenlik yahut performanstan ödün vermeden yüksek ve düşük talepleri karşılamak için otomatik olarak ölçeklendirme yeteneğine sahip olmak, otomatik ölçeklendirme olarak bilinir.

Otomatik ölçeklendirme, ağ yükünü her döngüde (1 dakika) ölçerek çalışır ve yüke bağlı olarak, yükü işlemek için gereken doğrulayıcı düğüm sayısı konusunda fikir birliğine varılır. Tüm süreç, rastgele bir aracı olmaksızın kendi kendini gerçekleştirir.

Bu, hashrate’e bağlı olarak her iki haftada bir zorluk düzeyini otomatik olarak ayarlayan Bitcoin ağına misal.

Örneğin, bir Shardeum dApp çok fazla aktiflik aldığında, ağ, randımanı artırmak için otomatik olarak daha fazla faal doğrulayıcı düğüm ekler. Aktivite tekrar düştüğünde, faal doğrulayıcıların sayısını azaltacak ve ağdaki operasyonları zayıf tutacaktır.

Doğrusal Ölçekleme

Adından da anlaşılacağı üzere Shardeum, ağır talep sırasında süreç hacmini anında artırmak için ağa daha fazla düğüm eklenmesine müsaade verir. Ağın ‘beklemede’ doğrulayıcı havuzuna daha fazla düğüm ekleyerek, TPS orantılı olarak artacak ve Shardeum’u doğrusal olarak ölçeklenen birinci Web3 ağı yapacaktır. Bir düğüm bekleme modundayken, ağ aktifliğinin geri gelmesi ve beklemedeki düğümlerin TPS’yi artırmak için etkinleştirilmeye başlamasını bekler.

Bu, ağdaki talebe bakılmaksızın randıman, ademi merkeziyet, güvenlik ve sabit süreç fiyatları dahil olmak üzere bir blockchain ağındaki öteki tüm sonuçları olumlu istikamette etkileyen ana X faktörüdür.

Bu nedenle, kâfi talep ve düğüm varsa, Shardeum’un 100.000 TPS’nin üzerinde ışık suratında süreç suratlarına ulaşması teorik olarak mümkündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap