Parachains Nedir?

Parachains Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Parachains Nedir?

Parachains, Polkadot ve Kusama ağlarına entegre edilmiş özel, projeye has blokzincirleridir. Bu tasarım yapısı, parachain kullanıcılarının süreçleri daha süratli ve daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmesine imkan tanır.

Parachain’ler, rastgele bir sayıda kullanım durumu için özelleştirilebilir ve Polkadot ve Kusama ağlarının kalbi olarak kabul edilen Relay Chain ismi verilen ana blok zincirini besleyebilir. Relay Chain, ağın paylaşılan güvenliğinden, mutabakatından ve süreç mutabakatlarından sorumludur ve bu nedenle, Relay Chain’e entegre edilerek, tüm parachain’ler bu ağın temel özelliklerinden yararlanır.

Parachains, fonksiyonlarını belli kullanım durumları için optimize eder ve birçok durumda kendi coin’lerini dayanaklar. Polkadot ve Kusama’da parachain olabilmek için projelerin bir parachain müzayedesine katılması gerekiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Parachains Nedir? 1

Parachains Nasıl Çalışır?

Polkadot ve Kusama, hem bilgilerin hem de token’lerin üzerlerinde aktarılmasına müsaade veren ağlardır. Merkezi olmayan uygulamaların blokzinciri tarafından belirlenen sonlar içinde oluşturulduğu Ethereum’un bilakis, Polkadot ve Kusama, geliştiricilerin kendi bağımsız blokzincirlerini oluşturmalarına müsaade verir.

Bu, her parachain’in blok mühletleri, süreç fiyatları, yönetişim sistemi ve madencilik mükafatları üzere kendi parametrelerine sahip olabileceği manasına gelir.

Parachain’ler, kendi doğrulayıcı düğüm kümelerine güvenmek yerine, Polkadot ve Kusama ağının Relay Chain tarafından sağlanan güvenliğinden yararlanır. Bunun yerine, parachain’ler, her parachain için tam bir geçmiş depolayan ve parachain süreç datalarını Relay Chain’e eklenecek bloklar halinde toplayan harmanlayıcı düğümler tarafından korunur.

Her parachain, Relay Chain’e eklenecek özel bir parachain yuvasına sahiptir ve yuvalardan birine erişim elde etmek için Polkadot ve Kusama’nın gerisindeki takım olan Web3, mevcut olanı dağıtmak için bir yol olarak Parachain Auctions ismini verdikleri oluşumu geliştirmiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap