Mantle Network nedir, nasıl çalışır?

Mantle Network nedir, nasıl çalışır?

Paylaş
BTC Piyasası: Mantle Network nedir, nasıl çalışır?

Mantle Network, optimistic rollups kullanan modüler bir Layer 2 EVM uyumlu blokzinciridir. Data kullanılabilirliği için EigenLayer’ın EigenDA’sını içerir ve çok partili hesaplamayı kullanarak daha düzgün performans ve daha düşük maliyet sağlar.

Mantle nedir?

Mantle, Ethereum üzerinde OP yığını üzerine inşa edilmiş ve varsayımı toplam kıymeti 2 milyar doların üzerinde olan DeFi’deki en büyük hazineyi elinde bulunduran BitDAO tarafından desteklenen bir Katman 2 ağıdır. Tıpkı anda birden fazla süreci yürütmek, ana ağ ile verimli bağlantı kurmak ve ağın sırasıyla berbat niyetli bloklar tarafından istila edilmemesini sağlamak için optimistic rollups özel irtibat ağları kullanır.

Rollups, Katman 2 EVM ağları ortasında yaygın bir özelliktir. Mevcut bilgilere nazaran, Mantle Network’ün ölçeklendirme tahlilinin merkezinde yer almaktadır. Bir seferde binlerce sürecin daha düşük bir maliyetle onaylanmasıyla Mantle, daha süratli süreç sürece mühleti ve değerli ölçüde daha ucuz bir süreç fiyatı sunabilmektedir.

Mantle ağı nasıl çalışır?

Mantle Network’ün fonksiyonelliğinin merkezinde dört ana oyuncu bulunmaktadır;

  1. Optimism rollups teknolojisi
  2. Modüler bir ağ mimarisi
  3. Çok taraflı hesaplama ve dolandırıcılığa karşı muhafazalı bir protokol
  4. Ve Mantle Data Kullanılabilirliği (Mantle DA) düğümleri

Bu dört oyuncu, ana ağ ile sıkı bir bağlantı sağlarken, kaynak açısından verimli ve inançlı bir ağ sunmak ve sürdürmek için sinerji içinde çalışır.

BTC Piyasası: Mantle Network nedir, nasıl çalışır? 1

Neden Mantle Network?

L2Beat’ten alınan datalara nazaran, 28 Katman 2 kümülatif piyasa pahasında 10 milyar doların üzerinde bir kıymete sahiptir. Bunun yanı sıra Katman 2 platformları çoğalıyor ve her biri Ethereum’a bir alternatif sunarken merkezi olmayan uygulamalara uygun bir platform için çalıştığını sav ediyor. İşte Mantle’ın onu rakiplerinden ayırabilecek kimi özellikleri:

Maliyet Tasarrufu

Ethereum ana ağına kıyasla, Mantle Network’ün süreç başına bildirilen fiyatı bir pazarlıktır. Proje, gaz fiyatlarında yüzde 80’in üzerinde bir azalma olduğunu tez etmektedir. Gerçek bir durum senaryosundan alıntı yapacak olursak, her iki ağ için de resmi kaşiflerden alınan datalara dayanarak, Ethereum’daki 19 Gwei’ye kıyasla Mantle Network’teki ortalama gaz fiyatı 0,06 Gwei’dir. Bu oran vakit içinde ve çok talep devirlerinde değerli ölçüde dalgalanabilse de, Mantle’ın rollup kullanımı yoluyla Ethereum’dan daha düşük fiyatlar sunmaya devam etmesi mümkündür.

Hatta 0,16 Gwei gaz fiyatı alan Optimism üzere öteki Katman 2’lerle karşılaştırıldığında, Mantle’ın fiyatları Ethereum yerine data kullanılabilirliği için EigenDA kullandığından hala daha düşüktür. Fiyatlarda vakit ve paradan tasarruf etmek isteyen kripto para meraklıları Mantle Network’ü tercih edebilir.

Performans

Mantle Network’ün 500 TPS’si, Ethereum ağının 32 TPS’sinden 20 kat daha süratlidir ve öbür akıllı mukavele platformları ortasında güçlü bir rakiptir. Bildirilen yaklaşık 10 milisaniyelik blok mühleti, süreçlerin neredeyse anında tamamlandığı manasına gelir. Bu da gecikme müddetinin azalması ve süreç hacminin artması manasına geliyor ve süreçlerin süratli bir halde onaylanmasıyla kullanıcı tecrübesini düzgünleştiriyor.

Herhangi bir vakitteki genel performans, talep şartlarına tabi olabilir, lakin Mantle, verimlilikten (ölçeklenebilirlik) ödün vermeden daha yüksek talepleri karşılayacak formda inşa edildiğini tez ediyor.

Güvenlik

Mantle, ana ağdan büsbütün uzaklaşmayarak Ethereum ağının güvenlik mimarisini miras alır. Doğrulayıcılara ve dolandırıcılık ispatlarına ek olarak Mantle, vakit içinde meydan okuma mühletini azaltmak emeliyle bir bloğun geçerliliğini doğrulamak için MPC düğümlerini kullanır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap