LeverFi (LEVER) nedir, nasıl çalışır?

LeverFi (LEVER) nedir, nasıl çalışır?

Paylaş
BTC Piyasası: LeverFi (LEVER) nedir, nasıl çalışır?

LeverFi, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan, zincir üzerinde kaldıraçlı bir ticaret platformudur. Bu platform, çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) meselelerini sezgisel bir tahlil paketi aracılığıyla çözmeyi amaçlamaktadır.

LeverFi nedir?

LeverFi, varlık verimliliğini artırmak için bir dizi eşsiz, kolay özellik sunmayı amaçlayan müsaadesiz, zincir üzerinde kaldıraçlı bir ticaret platformudur. Varlık verimliliği, yatırımcıların vakitlerini ve varlıklarını ne kadar yeterli kullandıklarını ve getirileri en üst seviyeye çıkarmak, riskleri ve maliyetleri en aza indirmek için alım satım stratejilerini ne kadar düzgün uyguladıklarını tabir eder. Ne kadar verimli olursanız, daha az sermaye ve daha az kaynakla daha yüksek getiri elde etmeniz o kadar mümkün olur.

Merkezi olmayan bir borsa (DEX) olarak LeverFi, kullanıcılara kendi varlıkları üzerinde şeffaflık ve kendi kendini saklama yetkisi verir.

Yatırımcılar için

LeverFi, getiri getiren varlıkları elinde bulunduran yatırımcılara bunları tek bir teminat sepeti içinde yönetme (yani konsolide etme ve süreç yapma) yolu sunarak yatırımcıların daha büyük alım satım durumları almalarına imkan tanır. Birleştirilmiş teminat sepeti, tüm sepet genelinde riski çeşitlendirerek likidasyon riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Yatırımcılar ayrıyeten marj üzerinden süreç yaparken getiri elde edebilirler. Platform, destek varlıkları DEXe’in likit ikincil piyasasından satın alır. LeverFi, en az kayma ile optimum fiyatlandırmayı sağlamak için süreçleri çeşitli ticaret platformları aracılığıyla yönlendirir.

Varlık sahipleri için

LeverFi’deki borç verenler, istikamet riski olmaksızın gerçek getiri elde etmek için yatırımcılara borç verebilir. LeverFi’deki gerçek getiriler son derece rekabetçi ve sürdürülebilirdir ve borç verenler için cazip bir seçenektir. LeverFi’nin sağlam platform tasarımı, borç verenlerin ve yatırımcıların birbirleriyle inançlı ve müsaadesiz bir halde etkileşime girmesine imkan tanır.

BTC Piyasası: LeverFi (LEVER) nedir, nasıl çalışır? 1

LeverFi nasıl çalışır?

LeverFi ekosistemini oluşturan dört ana bileşen vardır: Teminat Yöneticisi, Alım Satım Yöneticisi, Borç Verme Yöneticisi ve Risk Yöneticisi. Bu yöneticiler, platform misyonlarını yerine getirmeye yardımcı olan akıllı kontratlar tarafından desteklenmektedir.

Teminat yöneticisi

Alım satım süreçlerine başlamak için, kullanıcıların öncelikle teminat biçiminde varlık yatırmaları gerekir. Teminat Yöneticisi aşağıdakileri kolaylaştırır:

 • Teminat yatırma ve çekme
 • Getiri elde etmek için teminatların dağıtılması
 • Chainlink oracle’ları aracılığıyla teminat doğrulaması

Yatırım müdürü

Trading Manager yani yatırım müdürü akıllı mukaveleleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yatırımla ilgili fonksiyonları yerine getirir:

 • Alım ve satım süreçlerini yürütme
 • Ticari anlaşmalar
 • Kar ve ziyan (PNL) hesaplamaları
 • Yatırım yönlendirmesi
 • Kâr çekme

Borç verme müdürü (Landing Manager)

Getiri elde etmek için, borç verenlerin varlıklarını yatırımcıların alım satım için ödünç alacakları Borç Verme Havuzlarına yatırmaları gerekir. Lending Manager akıllı mukaveleleri, aşağıdaki fonksiyonlar aracılığıyla sürecin problemsiz ilerlemesini sağlar:

 • Ödünç varlıkların yatırılması ve çekilmesi
 • Ödünç verilen varlıkların kaydedilmesi
 • Kullanım oranı eğrisi kullanılarak borçlanma fiyatlarının hesaplanması ve tahakkuk ettirilmesi

Risk yöneticisi

LeverFi ekosisteminin risk idaresi stratejilerinden biri, makus borç riski altındaki yatırımcıları tasfiye etmektir. Risk Yöneticisi akıllı kontratları, aşağıdakiler dahil olmak üzere riskle ilgili fonksiyonları yerine getirir:

 • Hesap sıhhatinin hesaplanması
 • Kredi-Değer (LTV) teminat risk parametrelerinin yönetimi
 • Tasfiye Eşiği risk parametrelerinin yönetimi
 • Yatırımcı kar ve ziyanlarının ödenmesi

LEVER Nedir?

LeverFi ekosistemi, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 token olan LEVER’ı kullanarak çalışır. LEVER, toplam 35 milyar token arzına sahiptir lakin rastgele bir doğal pahaya sahip değildir. Bununla birlikte, iki temel yolla LeverFi platformunun omurgası olarak hizmet eder:

 • Protokol idaresi için bir yönetişim tokenı olarak
 • Platform fiyatlarının bir kısmını kazanmak için bahis oynamak

LEVER sahipleri, platformun geleceğini etkileyen kıymetli kararlarda kelam sahibi olarak ekosistemin yönetişimine katılabilirler. Ayrıyeten, tokenlerini stake edebilirler, yani platformun fiyatlarından mükafatlar kazanmak için muhakkak bir müddet kilitleyebilirler. Bu fiyatlar alım satım, borç alma ve borç verme üzere kullanıcı faaliyetlerinden elde edilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap