Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır?

Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır?

Kriptoda short açmak, yatırımcılar bir kripto para satın alıp fiyatların düşeceği beklentisiyle mevcut piyasa fiyatından sattığında gerçekleşen olaydır. Daha sonra, fiyat düştüğünde krediyi geri ödemek için kriptoyu geri alacaklar ve satış ile alış fiyatı ortasındaki farktan kar elde edeceklerdir.

Short açmak (açığa satış) nedir?

İngilizce “short selling” olan ve kullanıcılar tarafından “short açmak” olarak kullanılan açığa satış, yatırımcıların kripto varlıkların inişli çıkışlı tesirlerinden korunmak yahut uzun bir durum tutma riskini azaltmak için kullandıkları bir usuldür.

Açığa satış, yatırımcıların fiyatlar düşerken kar elde etmelerini sağlamak için kaldıraç (genellikle kripto para üniteleri üzere ödünç alınan varlıklar) kullanan bir ticaret metodolojisidir.

Bir kripto para için short açan kişi, fiyatların düşeceğine dair bir tez ortaya atmış olur. Satış yapıldığında ise fiyat farkından kar elde etmeye çalışır.

Açığa satış, gelişmiş bir ticaret taktiğidir ve klasik düşük alım ve yüksek satış tekniğinden daha fazla risk içerir. Bununla birlikte, hakikat yapılırsa, kaldıraç içermeyen metotlara kıyasla çok daha büyük getiriler sağlayacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır? 1

Açığa satış nasıl çalışır?

Açığa satışta 3 ana öte vardır:

  • Yatırımcı (Borçlu): varlığı kısa devre yapan kişi
  • Broker (Borç Veren): varlığın satılmasını sağlayan taraf
  • Alıcı: Borsada yatırımcıdan varlığı satın alan kişi

Yatırımcı, evvel Broker’dan mevcut piyasa fiyatından bir varlık ödünç alır ve varlığı daha sonraki bir tarihte iade etmeyi taahhüt eder.

Yatırımcı daha sonra bu varlığı derhal alıcıya satar.

Varlığı Broker’a iade etme vakti geldiğinde, yatırımcı onu borsada geri satın alır (kısa vadeli olarak da bilinir) ve aracıya iade eder.

Fiyat, yatırımcının varlığı birinci ödünç aldığı andan iade ettiği vakte kadar düşmüşse, yatırımcı farkı cüzdanına geçirip kar elde eder.

Short konum nedir?

Alım satım lisanında, kısa konum almak basitçe şu anda sahip olmadığınız bir varlığı satmak manasına gelir.

Açığa satış kripto, klâsik “düşük satın al, yüksek sat” kavramını alır ve onu bilakis çevirir: “yüksek sat, düşük satın al.”

Yatırımcılar kriptoyu iki ana nedenden ötürü kısa fiyat:

  1. Bir yatırıma maruz kalmalarını artırmak için
  2. Uzun bir konumdan riske karşı korunmak için

Kaldıraç kullanarak kriptoda short açmak, bir yatırıma maruz kalmanızı artırır.

Maruz kalmanızı artırmak için kullanabileceğiniz farklı kaldıraç düzeyleri vardır. 2x, 3x, 5x ve 10x kaldıraçlar yaygındır.

Bunun manası, 2x kaldıraç kullanırsanız, varlığın fiyatındaki her yüzdelik artış için karınızın ikiye katlanacağıdır. Misal biçimde, her yüzdelik düşüş için kayıplarınız da iki katına çıkar.

Diyelim ki 100 WETH’i 10x kaldıraçla kısa devre yapmak istiyorsunuz ve 1991,99 dolar fiyatından bir kısa durum açıyorsunuz.

Bu, 199.199 dolar bedelinde bir süreç yapmak için sırf 19.919,9 dolara gereksiniminiz olduğu manasına gelir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kriptoda short açmak nedir? Açığa satış nasıl yapılır? 2

Açığa satış (short) nasıl yapılır?

Marjin yoluyla kriptoda short açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1.Adım: Bir Teminat Hesabı oluşturun

Binance ve KuCoin üzere tanınan ve büyük kripto para borsalarının birçok, bir marj hesabı oluşturmanıza müsaade verir.

2. Adım: Kaldıraç Seçin

Kaldırmak istediğiniz fiyatı belirleyin ve uygun bir kaldıraca karar verin. Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, risk o kadar büyük olur. Yani, yeni başlıyorsanız, daha küçük ölçülerle deneyebilirsiniz.

3. Adım: Para Yatırma

Marjı Akabinde, teminat olarak hareket etmek için varlıkları marj hesabınıza yatırın. Bu varlıklar size aittir fakat durumunuzu kapatırken ödünç alınan varlıkları geri alabilmenizi sağlamak için kurulcu tarafından tutulur.

4. Adım: Kripto Para Satın Alın

Kısa devre yapmak istediğiniz kripto para ünitesini Broker’dan ödünç alabilirsiniz. Ne kadar ödünç alabileceğiniz, marjınıza ve belli kripto para ünitesinin borçlanma limitlerine bağlıdır.

Tipik olarak, yüksek likiditeye sahip kripto para üniteleri daha yüksek borçlanma limitlerine sahiptir.

Burada, ödünç almak istediğiniz fiyatı (bu, varlığın mevcut fiyatı olacaktır) ve bu fiyattan kaç token yahut token satın almak istediğinizi girmelisiniz.

1 WETH’nin şu anki fiyatının 2 bin dolar olduğunu ve 10 WETH ödünç almak istediğinizi varsayalım. Fiyat alanına “2000” ve ölçü alanına “10” gireceksiniz.

Artık hesabınızda 20.000 dolar kıymetinde WETH olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap