FED faizi artırırsa altın ve borsa ne olur?

FED faizi artırırsa altın ve borsa ne olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED faizi artırırsa altın ve borsa ne olur?

FED faiz kararı öncesi gözler altın, döviz ve borsaya çevrildi. Beklentiler 25 baz puan istikametinde olurken, FED’in bu yıl için bir defa daha artırıma gitmesi öngörülüyor.

FED faizi artırırsa altın ve dolar ne olur?

Faiz artırımı olması durumunda karar direkt döviz piyasasını etkileyecektir. Döviz piyasasındaki tesir ise altına yansıyacaktır. FED faiz artırırsa dolarda bir yükseliş beklenir, altın fiyatları ise geriler ve baskılanır. Tam zıddı durumda faizler düştüğünde, dolar kısa ve orta vadede paha kaybederken, altın fiyatları da yükselişe geçer. Bu nedenle FED’in faiz indirimine gitmesi durumunda altın fiyatları ibreyi üste çevirecektir.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED faizi artırırsa altın ve borsa ne olur? 1

Faiz artarsa borsa ne olur?

FED faiz kararından elbette ki pay senetleri de etkilenecektir. Federal Açık Piyasa Komitesi bir faiz artışı açıkladığında, yatırımcılar pay senetlerini süratle satabilir ve daha risksiz yatırımlara geçebilirler.

Faiz ve borsa ortasında zıt bir alaka olduğu için faiz artırımı durumunda borsanın düşmesi beklenir. Bununla birlikte, finansal piyasaların çalkantılı olduğu periyotlarda yatırımcılar faiz artışını ekonomik düzgünleşme için bir adım olarak da görebilir. Bu da borsalara alım getirebilir.

FED kararı açıklaması ne vakit?

FED faiz kararı toplantısı 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Faiz açıklaması ise 26 Temmuz akşamı saat 21.00’de gerçekleştirilecek. Öte yandan FED’in yıl sonu siyaset faizi projeksiyonunu yüzde 5,6 olarak belirlemesi, yıl sonuna kadar iki faiz artışı olabileceği ihtimalini fiyatlamalara dahil etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap