Blockchain ve Pazarlama: Blockchain Dijital Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor

Blockchain ve Pazarlama: Blockchain Dijital Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Blockchain ve Pazarlama: Blockchain Dijital Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor

Pazarlama son on yılda çok değişti, ancak büyük ölçüde blok zinciri sayesinde başka bir devrimden geçmek üzere. Evet, çoğumuz dijital pazarlamayı yapay zeka ve analitik gibi şeylerle ilişkilendirsek de, blockchain henüz her sektördeki pazarlamacıları vuran en yıkıcı teknoloji olabilir. Blockchain dijital pazarlamayı değiştiriyor ve kimlerin fayda sağlayacağına şaşırabilirsiniz.

Özünde, blok zinciri, üçüncü taraf doğrulamasına ihtiyaç duymadan iki taraf arasındaki işlemleri mümkün kılar. Blok zincirinin kullanımlarının çoğu finans ve kripto para birimleri etrafında olmuştur, ancak temeldeki teknoloji pazarlama için çok büyük olabilir.

Yapay zeka ve analitik, işletmelere tüketicilerden daha fazla fayda sağlamış olsa da, blok zinciri, verilerin gücünü tüketicilere geri vererek oyun alanını düzleştirebilir. Aşağıda, blockchain’in dijital pazarlamayı daha iyi ve sonsuza kadar ileriye doğru değiştirmesinin birkaç yolu bulunmaktadır.

İnsanlara Güven

Blockchain ile ilgili en heyecan verici şeylerden biri, verilerin değerini tüketicilere geri vermesidir. Şimdiye kadar birçok şirket müşterilerinden veri çekebilmekten yararlandı. PetSmart’tan Walmart’a kadar herkes, mağazada veya çevrimiçi olarak basit bir satın alma işlemi yapmak için bile telefon numaramızı, e-posta adresimizi, adresimizi ve ilk çocuğumuzun adını istiyor. Evet, bazı yönlerden tüketiciye yardımcı olur, çünkü şirketlerin kişisel olarak onlara pazarlama yapmasına olanak tanır. Ancak başka açılardan istilacıdır ve şirketlerin, kendilerinden sonraki herhangi birinden topladıkları kişisel bilgileri alarak ve hatta bazen satarak para kazandıkları anlamına gelir.

Blockchain, şirketlerin değerini geri ödemeyi teklif etmeden müşterilerden veri çekme yeteneklerini ortadan kaldırarak dijital pazarlamayı değiştiriyor. Örneğin, Brave tarayıcısı, kullanıcıların çevrimiçi reklamcılıkla etkileşim biçimini değiştiriyor. Brave kullanıcıları, çevrimiçi reklamlarla dolup taşmak yerine, reklamları görüntülemeyi tercih eder ve etkileşimde bulundukları reklamlar için Basic Attention Token (BAT’ler) alırlar. Potansiyel reklam satışları için yalnızca alan ticareti yapmaktan ziyade, çevrimiçi ilginin değerini değiştirerek reklamları görüntülemenin tamamen yeni bir yolu.

Başka bir yeni teknoloji olan Blockstack, “dijital haklarınızı korumak” için blok zinciri kullanır ve merkezi olmayan uygulamalar için yeni bir ağ türü oluşturur. Geçmişte tüketiciler, belirli uygulamaları kullanmak için verilerini sağlıyordu ve verileri, uygulamanın sunucusunda tamamen tüketicinin elinde olmadan kalıyordu. Ancak Blockstack ile verileriniz sizinle kalır. Belirli uygulamaların kilidini açmak için bir anahtar görevi görür, ancak kullanımları biter bitmez kullanıcıya geri döner. Bu basit ama dijital pazarlama açısından devrim niteliğinde. Herkes için ücretsiz veri toplama süreci sona erdi.

Gerçekten de, pazarlama işindeyseniz, bu konsepti sevmeyebilirsiniz. Birçok yönden, bu, sıfır noktasına geri dönmek gibidir – size istediğiniz ve onlara daha iyi hizmet vermek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri size vermeleri için müşterilere güvenmek. Belki dijital pazarlama için en iyi haber değil, ancak tüketicinin korunması açısından atılması gereken bir adım.

BTC Piyasası: Blockchain ve Pazarlama: Blockchain Dijital Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor 1

Merhaba, Kimlik Doğrulama ve Şeffaflık

Geçmişte, insanlar Trendyol’dan Hepsi Burada’ya ve Getir’e kadar her şeyi satın alır ve kendilerine pazarlanan şeyi satın aldıklarını umarlardı. Ürün organik miydi? Otantik? Gerçekten adil ticaret/adil ödeme ortamında mı yetiştirildi veya yapıldı? Yoksa çocuk işçiler çalıştırılan bir yerde mi üretildi? Blockchain sayesinde tüketiciler sonunda bu soruların ve daha pek çok sorunun yanıtını öğrenebilirler. Blockchain’in gücüyle şirketler, bir ürünün tam olarak nerede üretildiğini veya yetiştirildiğini, ürünlerin ne tür topraklarda yetiştirildiğini veya orada çalışmak için ne kadar işçilere ödeme yapıldığını doğrulayabilir. Bu, özellikle tüketicilerin sadece satın aldıkları şeyin kalitesine değil, şirketin bütünlüğüne ve onları yaratan süreçlerin bütününe daha fazla önem verdiği bir çağda çok büyük.

BTC Piyasası: Blockchain ve Pazarlama: Blockchain Dijital Pazarlamayı Nasıl Değiştiriyor 2

Elveda, Çılgınca Kafa Karıştırıcı Reklam Harcaması

Unilever ve IBM, son derece kafa karıştırıcı çevrimiçi reklam harcamaları alanını netleştirme yolundalar. Projenin bir parçası olarak blockchain, reklam dolarından son kullanıcıya kadar güvenilir ve doğrulanmış bir zincir oluşturur. Geçmişte, reklam doları başına yaklaşık 85 sent, yayıncıya doğru yol aldı. Bugün, bu sayı, büyük ölçüde süreçteki birçok aracı nedeniyle sadece 40 sente düştü. Proje, Unilever için şimdiden on milyonlarca tasarruf sağladı. Öte yandan, değerlerini reklam metriklerini doğrulamak üzerine inşa eden tonlarca şirketi işsiz bırakabilir. Blockchain, dijital pazarlamayı yıkıcı bir şekilde değiştiriyor – potansiyel olarak varlığı üzerine inşa edilmiş yepyeni bir nesil şirketi ortadan kaldırıyor.

Aslında, blockchain’in dijital pazarlamadaki gerçek etkisi, yalnızca geliştirilmekte olan yeni kullanım durumlarında değildir. Bu kullanım durumlarının dijital pazarı yönetmenin bir yolu olarak ortaya çıkan tüm sistemleri nasıl etkileyeceği ile ilgili. Dijital pazarlamanın her an değişip büyüdüğü bir dönemde, blockchain dijital pazarlamayı yıkıcı, hatta belki de geri döndürülemez şekillerde değiştiriyor.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap