Bitcoin madenciliği için en değerli ve en ucuz ülkeler

Bitcoin madenciliği için en değerli ve en ucuz ülkeler

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin madenciliği için en değerli ve en ucuz ülkeler

Bitcoin madenciliği için en ucuz ve en kıymetli ülke hangisi, hiç düşündünüz mü? CoinGecko tarafından yapılan araştırmaya nazaran, İtalya kripto madencileri için en değerli ülke, zira bir BTC üretmek için neredeyse 210.000 dolar bedelinde elektrik gerekiyor. Öte yandan ekonomik problemlerine karşın, Lübnan bu tıp faaliyetler için en ucuz lokasyon…

Avrupa madenciler için uygun değil

Bitcoin madencileri, ekosisteme katılmaya karar verirken elektrik maliyeti, kullanılan makinelerin kalitesi ve ağın madencilik zorluğu üzere çeşitli hayati faktörlere bağlıdır.

Kripto bilgi toplayıcısı CoinGecko, bir Bitcoin üretmek için ortalama hane elektrik bedelinin 46,291 dolar olduğunu ortaya koydu. Bu, önde gelen dijital varlığın mevcut fiyatının neredeyse iki katı olması manasına geliyor.

Madencilik için en kıymetli ülkeler hangisi?

Bununla birlikte, BTC madenciliği fiyatlarının çok daha kıymetli olduğu bölgeler de var. İtalya, bir Bitcoin üretmek için gereken 208.560 dolarlık elektrik maliyetiyle listenin başında yer alıyor. Avusturya, Belçika, Almanya, Hollanda, İngiltere ve öbürleri üzere başka birçok Avrupa ülkesi ikinci ila dokuzuncu sıralarda yer alıyor. Cayman Adaları ise Eski Kıta’da yer almayan birinci 10’daki tek ülke.

CoinGecko, Avrupa’daki yüksek güç maliyetlerinin, COVID-19 salgınından kısa bir müddet sonra toptan elektrik fiyatlarındaki global artış ve Rusya ile Ukrayna ortasındaki askeri çatışmanın neden olduğu kriz de dahil olmak üzere çok sayıda nedene bağlanabileceğini belirledi.

BTC Piyasası: Bitcoin madenciliği için en değerli ve en ucuz ülkeler 1

Bitcoin madenciliği için en ucuz ülkeler hangisi?

Araştırma, kıtalar ortasında elektrik maliyetlerinde kıymetli farklılıklar olduğunu kestirim ediyor. Örneğin, Avrupa’da bir BTC madenciliği için ortalama hane güç fiyatının 85.767 dolar olduğu varsayım edilirken, Asya’da bu sayı 20.000 dolardan biraz daha yüksektir.

Öte yandan Lübnan, kripto madencileri için eksiksiz bir seçim üzere görünüyor zira orada tek bir Bitcoin üretmek yalnızca 266 dolar alıyor. İran, Suriye, Etiyopya ve Sudan en ucuz bölgelerin birinci 5’ini oluşturuyor.

Elektrik maliyetlerinin de düşük olduğu ülkeler var, fakat lokal hükümetler kripto para ünitesi süreçlerine yasak getirmiş durumda. Bir BTC madenciliği için 4.000 dolardan daha az bir maliyetin gerektiği Irak ise buna bir örnek.

Irak merkez bankası 2017 yılında kripto para kullanımını yasakladı. Aksi takdirde Irak, Bitcoin madenciliği yapmak için en ucuz dokuzuncu ülke olarak listeye girebilirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap