Bank of America’dan Dijital Dolar Açıklaması

Bank of America’dan Dijital Dolar Açıklaması

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bank of America’dan Dijital Dolar Açıklaması

Bank of America analistleri, CBDC’lerin, günümüzdeki dijital para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi olduğunu dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Banka, bir ABD CBDC’sinin mevcut dijital paralardan farklı bir konumda yer alacağı, çünkü bu paranın ticari bir bankanın değil Fed’in bir yükümlülüğü olacağını ve bu sebeple herhangi bir kredi ve likidite riskinin yer almayacağını belirtti.

Analistler, piyasaya sürülecek bir dijital doların, doların dünyanın rezerv para birimi olarak statüsünü korumasına yardımcı olacağını, sınır ötesi ödemeleri iyileştireceğini ve finansal katılımı artıracağını ileri sürdü.

Hazırlanan rapora göre dijital doların potansiyel riskleri arasında mevduatların kaydırılarak finans sektörünün piyasa yapısını değiştirilmesi, ticari bankalardaki mevduatların CBDC’ye dönüştürülmesi durumunda finansal sistemin likidite riskinin artması ve para politikası uygulamasının etkinliğinin azaltılması yer alıyor.

Bank of America, CBDC piyasaya sürülmeden önce göz önünde bulundurulması gereken temel hususların, mahremiyeti koruması, aktarılabilir olması ve kimlik doğrulamalı olması olduğunu dile getirdi.

Banka, CBDC’lerin olmadığı bir ortamda, stablecoin kullanımının daha da artacağını öne sürdü.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap