Altcoin almak için hakikat vakit mı? Tecrübeli yatırımcıdan tavsiyeler

Altcoin almak için hakikat vakit mı? Tecrübeli yatırımcıdan tavsiyeler

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altcoin almak için hakikat vakit mı? Tecrübeli yatırımcıdan tavsiyeler

Tecrübeli kripto yatırımcısı ve MN Trading’in Kurucusu Michaël van de Poppe, altcoinler hakkındaki görüşlerini paylaştı. Poppe, bilhassa şu anda kripto topluluğunda sıkça sorulan soru üzerine baş yordu. Altcoin satın almak için yanlışsız vakit mı?

Altcoin satın almak için hakikat vakit nasıl belirlenir?

Altcoinlerin 10 kat, 100 kat ve hatta 200 kat katlanarak yükseldiğini gösteren evvelki döngülere bir bakışla başlıyor. Fakat bu döngüler değerlendirildiğinde, kıymetli bir kısmının daha sonrasında yüzde 90-99 üzere şaşırtan düşüşler yaşadığı ve gelecekteki tekrar canlanmaları hakkında soru işaretleri yarattığı belirtiliyor.

Bu da elbette ki yatırımcıyı “altcoin zamanlamasını etkileyen faktörleri” tartışmaya yönlendiriyor. Poppe, altcoin piyasasının karmaşık dinamiklerini anlamanın ve optimum alım yahut satım pencerelerini deşifre etmenin birkaç temel bileşene bağlı olduğunu söylüyor.

https://twitter.com/CryptoMichNL/status/1696225095889400027

Altcoin piyasası nasıl yorumlanır?

İlk olarak, piyasa hassaslığı kıymetlidir. Çoklukla toplumsal medya sohbetleri tarafından yönlendirilen bu durum çok kıymetli bir rol oynamaktadır. Bilhassa toplumsal platformlar, YouTube görüntülemelerinin azaldığını, Google aramalarının düştüğünü ve genel iştirakin azaldığını göstererek, uzun müddettir hayatta kalanlar ortasında devam eden bir ayı piyasası psikolojisini yansıtır.

İkinci olarak ise temel ögelere bakmak gerekir. Projelerin sıhhati bu noktada çok değerlidir. Geçersiz teşebbüsler ortadan kaldırılırken, yasal olanlar ilerlemeye devam eder. Ethereum’un Proof of Stake’e (PoS) geçişi ve yakında çıkacak Ethereum ETF’leri bu ilerlemeye birer örnektir. DeFi ve NFT’lerdeki gelişmeler de duruma katkıda bulunur.

Üçüncü olarak, fiyat düzeyleri öne çıkar. Poppe, fiyat hareketinin hayati ehemmiyet taşıdığını söylüyor. Altcoinler çoklukla Bitcoin’in yarılanmasından yaklaşık 10 ay evvel döngülerinin en düşük düzeylerinde seyreder. Bitcoin hakimiyeti tipik olarak bu noktada tepe yaparak piyasanın dinamiklerinde potansiyel bir değişimin sinyalini verir.

Projelerdeki değerli ilerlemelere ve gelişmelere karşın, fiyatlar piyasayı yansıtmayabilir. Ralli teşebbüsleri sıklıkla satış baskısıyla karşılaşır ve yatırımcılar yeni bir yükseliş döngüsünü pahalandırmak yerine çıkış yapmayı maksatlar.

Tarih sıklıkla tekerrür eder. Bitcoin’in 2015 ve 2019’da yarıya inmesinden evvel piyasa benzeri eğilimler yaşamış, altcoinler döngünün en düşük düzeylerine yakın seyrederken Bitcoin hakimiyeti yükselmişti. Bu model 2023’te de tekrarlanıyor üzere görünüyor.

Ethereum’un Bitcoin karşısındaki performansı, %20-30’luk nispeten mütevazı bir düzeltme ile mevcut döngüde eşsiz bir özellik göstermektedir. Bu değişim, Ethereum’un PoS’a geçişine, deflasyonist bir ekosistemi teşvik etmesine ve klâsik enflasyonist modellerle tezat oluşturmasına bağlanıyor.

Sonuç olarak Poppe, mevcut piyasa dinamikleri göz önüne alındığında, dengeli bir Dolar-Maliyet Ortalaması (DCA) yaklaşımıyla durum biriktirilmesini öneriyor. Bu konumların iki yıllık bir vakit dilimi boyunca tutulması, gelecekteki piyasa eğilimlerinin daha olumlu bir biçimde hizalanabileceği inancını yansıtmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap