Venezuela Bitcoin Havalelerinden Ödeme Almaya Başlıyor

Venezuela Bitcoin Havalelerinden Ödeme Almaya Başlıyor

Paylaş
Venezuela Bitcoin Havalelerinden Ödeme Almaya Başlıyor

Oldukça uzun bir süredir ekonomik krizle ve yüksek enflasyonla mücadele eden Venezuela halkına bir kötü haber daha geldi. Venezuela iktidarı, bundan sonra Bitcoin havalelerinde ücret alacağını duyurdu. Ekonomik bunalım geçiren Venezuela hükümeti için atılan bu adım hükümet için ferahlatıcı olsa da ekonomik güçlük çeken, tek umudu Bitcoin olan halk için büyük bir yıkım oldu.

Bilindiği üzere Venezuela halkı yaşanan ekonomik krizden dolayı kendi para birimlerine karşı olan güvenlerini kaybettiler. Bu güven kaybından sonrada tek çıkış yolu olarak gördükleri Bitcoin satın almaya başladılar. Dünya üzerinde en çok Bitcoin satın alınan ülkelerden biri de Venezuela’dır. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet destekli kripto para olan Patria’yı faaliyete geçirdiğini duyurmuştu. Ancak yerel kripto para birimi, beklenen ilgiyi göremedi. Hükümet bu yaşanılanlardan sonra Bitcoin havale işlemlerinden %15 işlem ücreti alınacağını duyurdu. Yapılan bu hamle, Venezuela’da artan Bitcoin ticaretinden faydalanmak için yapıldı.

Venezuela’nın çıkardığı Patria kripto paranın gizliliğe yeterince önem vermediği için ülkede pek fazla tutulmadı. Patria satın almak isteyen kullanıcılar, kimlik bilgileri ile doğum tarihi gibi önemli bilgileri vermesi gerekiyor. Böyle bir zorunluluğa karşı çıkan Venezuela halkı da Patria’yı benimsemedi ve Bitcoin satın alma yolunu tercih etti. Ülkede yerel para birimi o kadar değersiz ki bir çanta dolusu Bolivar ile bir adet tuvalet kağıdı bile alınmıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap