Tesla’nın Bitcoin’i var mı? Tesla raporlarına nasıl bakılır?

Tesla’nın Bitcoin’i var mı? Tesla raporlarına nasıl bakılır?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Tesla’nın Bitcoin’i var mı? Tesla raporlarına nasıl bakılır?

Tesla’nın Bitcoin alıp satması, bilindiği üzere kripto piyasası açısından değer taşıyor. Teknoloji devinin tanınan kripto ünitesini alması BTC fiyatını üst çekebilirken, tam aykırısı durumda satması ise Bitcoin fiyatının aşağı tarafı göstermesine sebep olabilir. Şimdiki alım satım durumunu ise Tesla raporları belirleyecek.

Tesla’nın Bitcoin’i var mı?

Elektrikli araba üreticisi Tesla (TSLA), şirketin en son kar raporunda bildirdiğine nazaran, dördüncü çeyrekte üst üste ikinci çeyrekte ise rastgele bir Bitcoin alıp satmadı. Çeyrek sonunda dijital varlıklarının kıymeti, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklanan kıymet düşüklüğü fiyatları nedeniyle üçüncü çeyreğin sonundaki 218 milyon dolardan 184 milyon dolara düştü.

Üçüncü çeyreğin sonunda BTC fiyatı 20.000 doların biraz altındayken, dördüncü çeyreğin sonunda ise 16.500 dolar civarındaydı.

Tesla ayrıyeten üçüncü çeyrekte Bitcoin varlıklarında rastgele bir değişiklik yapmadı, lakin ikinci çeyrekte şirket, belirsizlik nedeniyle nakit toplamak için 936 milyon dolar pahasında BTC yahut toplam varlıklarının yaklaşık yüzde 75’ini satarak kimi yatırımcıları şaşırttı.

Ancak CEO Elon Musk, o sırada şirketin gelecekte Bitcoin riskini artırmaya açık olduğunu ve satışın “Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmaması gerektiğini” söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Tesla’nın Bitcoin’i var mı? Tesla raporlarına nasıl bakılır? 1

Tesla raporlarına nasıl bakılır?

Tesla raporları her çeyreğin sonunda “https://ir.tesla.com/#quarterly-disclosure” adresi üzerinden yayınlanmaktadır. Son çeyrek raporlarını 19 Temmuz 2023’te yayına alacak olan şirketin, elinde Bitcoin tutup tutmadığı ise belirli olacak. Şayet BTC alımı yapılmışsa yahut satış olmuşsa bu durum yüksek ihtimalle Bitcoin yeni fiyatına yansıyacak.

Öte yandan kripto varlıklar mevcut durumda muhasebe kuralları kapsamında değil, bu da şirketlerin onları “maddi olmayan varlıklar” olarak kaydetmesi ve fiyatın satın alma fiyatının altına düşmesi durumunda bedelini yazması manasına geliyor. Fakat bu durum yakında değişebilir.

Geçtiğimiz ekim ayında, Finansal Muhasebe Standartları Şurası (FASB), şirketlerin Bitcoin üzere dijital varlıkları rapor ederken gerçeğe uygun paha muhasebesini kullanabileceklerini tartıştı. Gerçeğe uygun paha muhasebesindeki bir değişiklik, şirketlerin dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmesini artırabilecek bir faktör olarak lanse edilen bir hareket olan klasik finansal varlıklara benzeri halde kriptolarla ilişkili yarar ve kayıpları rapor etmesi demektir.

Kripto tutan şirketler için, muhasebe kurallarındaki bu ince değişiklik, dijital varlık varlıklarının ifşası üzerinde büyük bir tesire sahip olabilir. Bitcoin toparlanmaya devam ederse, hatta son kazanımlarını sürdürürse, Tesla’nın bilançosu kripto boğalarına çok daha düzgün görünecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap