Başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur?

Başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur?

Paylaş
BTC Piyasası: Başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur?

Fintech alanının yükselişi, memleketler arası finans piyasasında değişime sebep oldu. Münasebetiyle böylesine bir değişimin akabinde epeyce başarılı global şirketler de kendisini göstermeye başladı. Pekala, başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur?

1. Gaye pazarı ve sorun kaynağını belirleyin

Bir Fintech fikrinin hayata geçmesi için temel bir gayeye, yani çözmeyi amaçladığı müşterinin düşünceli bir noktasına değinmesi gerekir. Bir şirketin fintech bölümü stratejileri, şayet işletme bu kolay lakin hayati önermeyi yerine getiremezse pek de fonksiyonel olamaz.

Kurucunun ise iki şeyi belirlemek için derin ve kapsamlı bir pazar araştırması yapması gerekir:

  1. Teknolojinin tahlil sağlayabileceği bir sorun yahut zorluk.
  2. Yeni eserin bilhassa faydalı olacağı hayli büyük bir müşteri tabanı.

Bu iki konu, eser geliştirmeyi ve şirket büyümesini yönlendiren temel unsurlar olacaktır. Bir fintech eseri, büyük bir müşteri tabanının yaşadığı değerli bir dert kaynağını çözerek pazarda sürdürülebilirlik sağlayabilir ve şirket kendi nişini oluşturabilir.

Ek olarak, gaye pazar ve onların muhtaçlıklarını derinlemesine anlayan sağlam bir müşteri kişiliği oluşturmak da değerlidir. Amaç pazarı daha düzgün anlamak, Fintech teşebbüslerinin eserlerini ve tekliflerini iyileştirmeler ve yükseltmelerle daima olarak uyarlamalarına yardımcı olabilir.

BTC Piyasası: Başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur? 1

2. Kusursuz bir eser yahut hizmet oluşturun

Harika bir konsept fakat eşit derecede eksiksiz bir uygulamayla birlikte geldiğinde pahalıdır. Fikir sağlam olsa ve pazar mevcut olsa bile, halka tanıttığınız eser, müşterinin çözmeyi amaçladığı kasvet noktasına hitap edemiyorsa, bu bedelsiz bir gayrettir.

Harika bir eser geliştirme süreci son kullanıcıyı akılda fiyat. Kullanıcının bir sorunu nasıl çözmek istediğine, kullanıcı etkileşimlerinin nasıl gerçekleştiğine ve eserin, müşterinin zahmetli noktasını daha süratli çözmek için nasıl daha sezgisel cevap verebileceğine odaklanır.

Bir Fintech teşebbüsü, fonksiyonelliğe odaklanmanın yanı sıra uyumluluğu da dikkate almalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki yargı mensubu kurumlar, Fintech eserleri ve yeni kurulan teşebbüsler için farklı düzenleyici çerçeveleri desteklemektedir. Farklı kurumlardaki yasa ve düzenlemeler, bir Fintech uygulamasının sunduğu fonksiyonları önemli formda etkileyebilir.

Bu nedenle startup’ların eserlerini nerede piyasaya süreceklerini ve kullanıcılara hangi fonksiyonları sunacaklarını dikkatli bir biçimde seçmeleri gerekir. Aksi takdirde amaçlanan hedef pazar, beklentileri karşılayamayan, önemli formda bozulmuş bir eserle sonuçlanabilir.

3. Gerçek finansmanı sağlayın

CB Insights tarafından yayınlanan datalara nazaran, geçen yıl startup başarısızlıklarının yüzde 47’sine finansman tasaları neden oldu. Bu sayı, 2021’de birebir sebepten ötürü başarısız olan şirketlerin yüzdesinin iki katını oluşturuyor.

Dünya çapında ekonomiler daralmaya devam ettikçe ve hükümetler istikrarı korumak için kemer sıkma tedbirlerine odaklandıkça, startup şirketlerinin fırtınayı atlatmak için yanlışsız finansman iştiraklerini teminat altına alması daha da kıymetli hale gelecek.

Çeşitli başlangıç ​​​​finansmanı seçeneklerinin mevcut olduğunu unutmayın. Fintech teşebbüsünüzün büyüme basamağına, maksatlarına ve iş modeline nazaran finansmanı seçin. Risk sermayesi ve melek yatırımcılar, Fintech teşebbüslerinin finansmanı garanti altına almak için kullanabileceği iki finansman modelidir.

BTC Piyasası: Başarılı bir Fintech şirketi nasıl kurulur? 2

Risk sermayesi

Fintech markanız yüksek büyüme potansiyeline sahip, erken basamaktaki bir şirket olarak sınıflandırılıyorsa, fon sağlamak için risk sermayesi (VC) şirketlerine başvurabilirsiniz.

Risk sermayesi şirketleri, erken evredeki yüksek büyüme gösteren teşebbüslere özsermaye yahut hissedarlık karşılığında finansman sağlar. Bu finansman, risk sermayesi firmalarının tutmaya yetkili olduğu havuzlanmış fonlardan gelir.

Finansman sağlamanın yanı sıra, risk sermayesi firmaları çoklukla strateji ve karar alma konusunda üst seviye rehberlik sağlamak için firmanın bir üyesinin idare heyetinde bir yere sahip olmasını gerektirir.

Melek yatırımcılar

Melek yatırımcılar da fintech teşebbüsleri için bir öteki uygun finansman kaynağıdır. Risk sermayedarları üzere, melek yatırımcılar da faaliyete geçmek isteyen fintech markalarına finansman, tavsiye ve dayanak sağlayabilir. Bununla birlikte, havuzlanmış fonlardan finansman sağlayan risk sermayesi şirketlerinin tersine, melek yatırımcılar riski kişisel olarak üstlenirler; bu, teşebbüs başarılı olursa tüm kazanımları da alacakları manasına gelir.

Doğru fon kaynağını seçmek, bir startup için muvaffakiyet ve başarısızlık ortasındaki farkı erkenden belirleyebilir. Bu nedenle Fintech markalarının karar vermeden evvel seçeneklerini dikkatlice değerlendirmesi çok kıymetlidir.

Not: Bu yazı sadece bilgilendirme maksatlıdır. Yatırım tavsiyesi verme üzere bir maksat taşımaz. Finansal faaliyetlerin idaresi bireylerin şahsî inisiyatiflerine bağlıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap