NFT Nasıl Oluşturulur ?

NFT Nasıl Oluşturulur ?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Nasıl Oluşturulur ?

NFT Nasıl Oluşturulur ?

NFT nasıl oluşturulur sorusu NFT meraklıları tarafından oldukça araştırılan bir kavramdır. Birçok kişi Token piyasasında öne çıkan NFT’yi araştırmaya devam ediyor.  NFT Nedir sorusunun cevabı ise özetle Dijital ortamlarda yer alan sanat eserlerini ve koleksiyon parçalarını tescil edilebilir ve satılabilir hale getirilmesidir. NFT, birçok sektörde boy göstermeye devam ediyor. NFT, blok zinciri teknolojisi vasıtasıyla kayıt altında tutulan dijital sertifika görevini üstleniyor. NFT dünyada yer alan koleksiyon parçalarının dijital yansımaları olarak anılıyor. Dijital yatırımcıların her geçen gün daha çok ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bir futbolcu kartının, herhangi bir ayakkabının ya da bir kalemin değiştirilemez tokeni olma becerisine sahip olan NFT, kripto para birimlerinden farklı olarak birbirleriyle takas edilemez çünkü değiştirilemez olma özelliğine sahiptir. NFT ayrıca bölünemez ve yıkılmaz. Doğrulanabilir Dijital para birimlerinden farklıdır. NFT oluşturulurken iki standarttan bahsedilebilir. Bunlar ERC-721 ve ERC-1155 standartları olarak adlandırılır. Peki, ERC-721 ve ERC-1155 standartları nedir?

İlk olarak ERC-721 standardını ele alalım. ERC-721, ERC-20 standart temeli ile oluşturulan non-fungible varlıkları oluşturabilme yetkisi olan ilk standart örneğidir. Parasal varlıkların davranışlarını tanımlamak için ERC-20 standartı kurulmuştur. ERC-271 eşsiz, koleksiyon parçalarının varlıklarının davranışlarını tanımlamak amacıyla kullanılır. Örnek verecek olursak, CrypoKitties isimli oyun ERC-721 standardı ile dijital varlıkları sahiplendirme, dağıtma ve kontrol yetkisine erişmiş bir oyundur.

ERC-721 standardı bu sıraladıklarımızın yanında, token haline getirilen tüm dijital varlıkların çeşitli platformlarda kullanımına imkan sağlıyor. Bunun içinde farklı marketlerden alınıp satılmaları da yer alıyor.ERC-721 standardı geliştiricilere hiçbir kural dikte etmemesi ile ön plana çıkıyor. Böylece yaratıcı ve eşsiz olmaya teşvik etme güdüsü ile hareket ediyor. ERC-721 en temel tanımı ile dijital varlıkların sahipliği ve nasıl kullanıldığını belirleyen bir standarttır.

NFT ile adı geçen bir diğer standart ise ERC-1155 standardıdır. ERC-721 standardının yapabildiklerini aynen yerine getiren ve tüm bunlara ek olarak, ERC-721 standardının çalışma ortamını dijital varlık sınıflarının yaratılmasına ve tanımlanmasına uygun hale getiriyor. Örnek olarak, ERC-1155 bir bilgisayar oyununda yer alan tüm eşyaların tanımlamasını ve çeşitli eşya sınıflarının oluşmasına imkan sağlıyor. 

Buna ek olarak tek bir kontrat sayesinde hem ikame etme hem de eşsiz tokenları dahil etme imkanı tanıyor. Her geçen gün gelişmeye devam eden standartlara yenilerinin eklenmesi ve üreticilere daha geniş özgürlükler vermesi kaçınılmaz gibi duruyor.

NFT farklı uygulamalar arasında transfer kolaylığına sahiptir. NFT’nizi saklamak ve transfer etmek istiyorsanız, diğer blockchain tokenlarında olduğu şekilde bir adresinizin olması gerekiyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de cüzdan kullanıyorsunuz. NFT sahibinden izinsiz bir şekilde kopyalanamaz ve transfer edilemez. NFT açık pazar yerlerinde alınabilir ve satılabilir. Bu aşamada pazarlar alıcı ve satıcıları bir araya getirme işlevini üstlenir. Her bir tokenın fiyatı ayrıdır. Fiyatları belirleyici etken; alıcı ve satıcıların onlara biçtiği değerdir.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Nasıl Oluşturulur ? 1

NFT Nasıl alınır ve satılır?

NFT alım satım işlemleri platformlara göre farklılıklara sahip olsa da temelde hepsinde bu hizmetler benzerlik gösteriyor. Rarible platformu üzerinden bir NFT koleksiyonuna sahip olmak istiyorsanız, kullandığınız tarayıcınız içinde yer alan dijital cüzdanınız size yardımcı oluyor. Adımları doğru takip ederek işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bağlan seçeneğini seçip, cüzdan bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Pop-up ekranında beliren uyarıyı okuduktan sonra hesabınızı platformla eşleştirmeniz yeterli olacaktır. Bir sonraki aşamada ise gündelik birçok e-ticaret sitesinde olduğu gibi ürünleri satın al adımına geçeceksiniz.  Sepete eklediğiniz ve ödeme yaptığınız zaman NFT varlıklarına sahip olabilirsiniz. Bu varlıkları istediğiniz zaman satışa çıkarma imkanına da sahipsiniz.

NFT Neden Alınıp Satılıyor?

NFT’lerin neden alınıp satıldığı ile ilgili birçok soru aklınıza gelebilir. Blok zinciri kullanmadan neden  copy-paste gibi basit bir yöntemle satışa çıkaramadığını düşünebilirsiniz. Blok zinciri kullanmak ve kripto ödeme yöntemleri ile hareket etmek bazı kazanımlar ortaya çıkarıyor. Bu kazanımları dikkatli olarak incelediğimizde aşağıdaki sonuçlar bir bir ortaya çıkıyor.

  • Orijinal ürün basılı hale getirdiğinde ekspertiz bulunmayacağı için orijinal olup olmadığını anlamamız imkansız.
  • NFT tüm kayıtları değişiklik yapılamayacak şekilde blok zincir üzerinde kalıcı olarak teyit etme yetkisine sahiptir.
  • Adet sınırlamasında sanatçıların ya da galerilerin kısıtlamaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak NFT’de bu varlığı ilk oluşturacağı için istediğiniz şekilde tanımlama imkanı tanır.
  • Telif hakları ise yıllardır başlıklarda yerini almaya devam ediyor. Basılı tüm ürünlerde bu işlem yıllar geçtikçe daha da zorlu bir hal almaya başladı. Blok zincirinin önemli bir avantajı da token içine telif hakları kurallarının da eklenebiliyor olmasıdır.

NFT Neler İçin Kullanılabilir?

Doğası gereği NFT’ler genellikle koleksiyon ürünleri için kullanılır. Kullanım alanları içinde oyunlarda dahildir. NFT’nin kullanıldığı uygulamalara merkeziyetsiz uygulama yani DApp adı verilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, yatırım ürünü olarak da karşımıza çıkıyorlar.

Oyun olarak düşündüğümüzde, mevcut kullanılan oyunlar NFT aracılığı ile alternatif bir pazar yaratır ve oyunları dış dünya ile bağlantı kurabilir.

Sanat eserlerinden bir örnekle düşündüğümüzde ise NFT’ler, gerçek yaşamdaki sanat eserlerinin dijital ortamlarda değerlenmesidir. Saklanmaları, el değiştirmeleri ve kısmi ölçüde bu eserlerin sahibi olmak olarak tanımlanabilir. Düşük likidite ile eserlere kolay erişim sağlar ve likitide katkısıyla alım satımları artırmayı başarırlar. Bir koleksiyoner ya da dijital yatırımcı normal şartlarda yapamayacağı yatırımları, bu alanda yapma imkanına sahip olur.

NFT’nin eşsiz olması dijital kimlik oluşturma yönünde de çok faydalı bir araç olmalarını sağlar. Sadece NFT sahibi birinin, erişim sağlamasıyla birlikte veri güvenliği ortaya çıkar. Bilgiler istendiğinde, kolayca transfer sağlanması da genişleyen dijital dünyaya büyük katkı sağlayacak gibi duruyor. Yazılım lisanslarının saklanması ve transferinin yapılmasında da büyük kolaylıklar ortaya çıkarması bekleniyor.

Bu yazıyı buraya tıklayarak Medium hesabımızdan okuyabilir ve buradan ulaş utku bozdoğanın Medium hesabına abone olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap