Metamask Cüzdan Nedir ?

Metamask Cüzdan Nedir ?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Metamask Cüzdan Nedir ?

Metamask Cüzdan Nedir?

MetaMask, bir tarayıcı üzerinde hareket kabiliyeti olan ve Ethereum blockchain içerisinde işlem yapmaya imkan sağlayan bir cüzdan olarak kabul edilir. Firefox, Opera, Chrome gibi çeşitli tarayıcılar üzerinden MetaMask kullanabilirsiniz. Bunların yanında iOS ve Android uygulamalarıyla MetaMask cüzdanını rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Ethereum işleyişinde geliştirilen MetaMask cüzdan, tüm token sistemini destekleyen bir ETH cüzdanı olarak düşünülebilir. MetaMask’ı diğer cüzdanlardan farklılaştıran unsur, kolay bir şekilde web sitelerine işlenmiş olmasıdır. MetaMask’ı eşsiz hale getiren ödemelere rahat olanak sağlaması. Diğer cüzdan adımlarında olduğu gibi cüzdan adresini kopyalayıp yapıştırdıktan sonra ya da cüzdan QR kodunuzu okutarak işlem yapabilirsiniz. MetaMask açılır pencere sayesinde işlemlerinizi saniyeler içerisinde gerçekleştirmenizi sağlar.

MetaMask Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan kripto paralar ve kripto borsası bazı güvenlik yöntemlerinin de yerine getirilmesini gerektiriyor. Kripto para muhafaza etmek için en güvenli yöntem ise MateMask cüzdan oluşturmaktan geçiyor. MateMask cüzdan oluşturduktan sonra kripto para piyasalarında rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Cüzdan, paralarınız güvenli bir şekilde muhafaza etmenizi sağlıyor.

Kripto borsasında kullanılan cüzdanlar, özel anahtarınızı saklanmaya yönelik endekslenmiş ve kurulmuştur. Farklı seçeneklerle işleme alınan defter cüzdan ile birlikte etkileşim sağlayabilir. Bu durum köprüsel nitelik oluşturur. MetaMask, ETH gibi desteklenen kripto paraları depolama amacıyla ortaya çıkan bir cüzdan türüdür. MetaMask cüzdan ile Ethereum uygulamalarına pratik bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Metamask Cüzdan Nedir ? 1

Metamask Cüzdan Nasıl Yüklenir?

MetaMask’ı yükleme adımında ilk olarak tarayıcınızın uzantılar bölümüne “MetaMask” yazmanız gerekiyor. Google arama butonu üzerinden cüzdan uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirirken son zamanlarda artış gösteren kripto para dolandırıcılığı göz ardı etmemeli eklentilere ve indirdiğiniz dosyalara dikkat etmelisiniz. İlk kez kullanacak olanların “Create a Wallet” butonuna tıklayarak işleme devam etmeleri gerekir. Bir sonraki adım MetaMask üzerinde güvenli parola oluşturarak erişim sağlamak olacaktır.

MetaMask uygulama üzerinden şifrenizi belirledikten sonra uygulama size ait 12 tane anahtar kelime verecektir. Kripto varlıklarınızı her an güvende hissetmek aynı zamanda herhangi bir erişim sorunu yaşamamak adına size özel anahtar kelimeyi bir yere not almanız ve saklamanız faydalı olacaktır. Böylece herhangi bir erişim sorunu ile karşı karşıya kalmazsınız.

Tüm bu işlemleri adım adım takip ettikten sonra MetaMask cüzdanınız kullanıma hazır olacaktır. Kripto paralarınızı depolamak, ETH bazlı kripto paraların değişimini yapmak ya da belli başlı merkeziyetsiz borsalar üzerinde işlem yapmak için kullanabilirsiniz. Sistem ile entegre olabilen çeşitli uygulamalara da erişim sağlayabilirsiniz.

MetaMask Mobil Cüzdan Üzerinden Nasıl Kurulur?

Google Chrome, Metamask kurulum aşamasında yüklenme işlemlerine öncelik verir. Mobil cihaz üzerinden MetaMask gerçekleştirmek isteyenlerin bazı adımları takip etmesi gerekiyor. İlk olarak, telefonunuzdan MetaMask uygulamasına girerek, hesap açmanız gerekiyor. Hesap açma adımlarını takip ederken, işlem sırasına uygun olacak şekilde sizden ilk olarak, yeni hesap oluştur ya da giriş yap kısmını oluşturmanız istenir.

Henüz bir hesabının yoksa, yeni hesap oluştur adımını takip etmeniz gerekiyor. Hesap oluşturma adımında öncelikle mail adresinizi ve en az sekiz haneli güvenlik şifrenizi tanımlamanız gerekiyor. Sonraki adımda ise şifreyi doğrulamak için önceden girdiğiniz şifreyi yeniden onaylamanız gerekiyor. Size ait olan 12 adet anahtar kodunu doğru sıralama ile kodladıktan sonra hesabınız artık aktif olacaktır. Hesabınız aktif olduktan sonra, hesabınızdan hareketler gerçekleştirebilir, ethereum üzerinde tokenlarınızı transfer edebilir ya da muhafaza edebilirsiniz. Bu hareketlerin oluşması için cüzdanınızda yeterli miktarda Ethereum olması şartı aranır. Hesabınızda gerekli transfer ücretlerini karşılayacak belli miktarda varlık olması gerekir.

Şifrenizi Unutmanız Halinde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Sistemden çıkıp yeniden girmek istediğinizde ilk olarak, MetaMask hesabınızdan ”log out” yöntemi ile çıkış yapmanız gerekir. Hesap oluşturma aşamasında oluşturduğunuz şifre ile hesabınıza tekrar erişim sağlayabiliyorsunuz. Şifrenizi unutabilirsiniz ya da MetaMask tarayıcısından silinme gibi durumlar başınıza gelebilir. Bu durumlarda kurtarıcı anahtarınızı kullanarak cüzdan üzerinden yeni bir şifre oluşturma imkanına sahipsiniz.

MetaMask cüzdanınızı sistemde yeniden aktif etmek istiyorsanız, ”import using account seed phrase” seçeneğini tıklamanız gerekir. Bundan sonraki adımda ise yeni şifre belirleyebilir ya da mevcut şifreniz üzerinden aktiflik sağlayabilirsiniz.

MetaMask Güvenli Midir?

MetaMask indirmeden önce herkes güvenilir olup olmadığını merak edebilir. Peki, MetaMask güvenli mi? MetaMask kullanıcı hesap adresini paylaşmaya izin verene kadar cüzdan bilgilerini gizli tutuyor. Bir kullanıcının hesap adresini görüntülemek isteyen bir internet sitesi varsa kullanıcıya bildirim ile bu durumu iletiyor. MetaMask, kullanıcıya ait tüm özel şifreleri kurulmuş cihazda güvenle muhafaza edebiliyor.

MetaMask’da yaşanmış herhangi bir Hacklenme hareketi yok. HD yedekleme ayarları kullanması ve açık kaynaklı kodunu sürekli olarak güncellemesi koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda güçlü bir geliştirici topluluğunun desteğine de sahiptir. Ancak cüzdanın online olması risk altında olmasına da imkan tanıyor.
MetaMask cüzdanı en çok dolandırıcı saldırı riskleri ile karşı karşıyadır. Hacker’ların kişisel bilgileri çalmak için kullandığı e-dolandırıcılık saldırıları güvenlik risk unsurlarının başında geliyor. MetaMask’ta bir e-dolandırıcılık saldırısı gelişme ihtimaline karşı önlem almak gerekir.

Online cüzdanlarda bu tip saldırılar oldukça yaygın olduğu için MetaMask kullanıcıları kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur. Dolayısı ile işlemleri gerçekleştirirken dikkatli olmanız önceliğiniz olmalıdır. MetaMask kullanımı sırasında işlem gerçekleştirmek için sadece tek bir sekme kullanmanız doğru bir adım olacaktır. Kullanmadığınız diğer zamanlarda da cüzdanınızı kilitli tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Kurtarma şifrenizi ve size özel anahtarları hiçbir şekilde başka birine vermemeniz ya da bir internet sitesi üzerinde paylaşmamanız gerekir. Sadece güvenilir olduğunu teyit ettiğiniz internet sitelerine erişim izni vermeniz uygundur.

Bu yazıyı buraya tıklayarak Medium hesabımızdan okuyabilir ve buradan ulaş utku bozdoğanın Medium hesabına abone olabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap