Kanada’da 1,4 Milyon Dolarlık Bitcoin Davası Açıldı

Kanada’da 1,4 Milyon Dolarlık Bitcoin Davası Açıldı

Paylaş
Kanada’da 1,4 Milyon Dolarlık Bitcoin Davası Açıldı

Kanada’da tam 1,4 milyon dolar değerinde Bitcoin davası açıldı. Açılan bu davanın konusu ise uyuşturucu alışverişi. Kişinin 1,4 milyon dolarlık uyuşturucu alışverişi ödemesini Bitcoin ile yapması sonucu takibe yakalandı ve kişi tespit edildi. Kanada’nın Toronto eyaletinde yer alan yerel bir mahkemenin verdiği karara göre, 1,4 milyon dolarlık uyuşturucu ödemesine el konulmasına ve kişinin hapsedilmesine karar verildi.

Kripto paralar daha önceden de sık sık illegal işler için kullanılıyordu. Bu konuda herhangi bir önlem alamayan ülkeler, tespit edebildikleri kişiler hakkında yasal işlem uygulayabiliyor. Hatta bazı kripto paraların gizlilik prensibiyle çalışması da pek çok ülke tarafından eleştirilmiş ve bazı ülkelerde gizliliğe ön planda sunan kripto paralar yasaklanmıştı. Bu kripto paraların çalışma mantığı ise şöyle, satın alınan kripto paranın kim tarafından alındığı bilinmiyor. Bu sebepten ötürü özellikle kara para aklamak isteyenler için bu kripto paralar adeta birer paravan olarak kullanılıyor. Bitcoin gibi gizliliğe önem vermeyen kripto paralarda ise kişiler çok daha kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Kripto paraların kurucusu olarak bilinen Satoshi’nin bile kripto paraları illegal işlerde kullanılmak için çıkardığı iddia ediliyor.

İllegal olarak yapılan işlemler ise yalnızca uyuşturucu ile sınırlı değil. Organ ticareti, kara para aklama gibi akla gelebilecek bütün karanlık işler kripto paralar ile yapılabiliyor. Bu konu hakkında henüz kesin bir çözüm bulunamasa da hala kripto paralarla alakalı ciddi bir düzeleme yapılmış değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap