İran, Kripto Para Borsalarına Erişimi Engelliyor!

İran, Kripto Para Borsalarına Erişimi Engelliyor!

Paylaş
İran, Kripto Para Borsalarına Erişimi Engelliyor!

Bir İranlı Bitcoin yatırımcısının söylediğine göre, Ağustos ve Kasım aylarında ABD’nin yaptırımlarının planlı olarak yenilenmesinden önce İranlıları kripto ekonomisinde hayati bağlardan koparacak yeni bir hükümet sansür dalgası geliyor.

Bazı İranlılara göre, Binance, Blockchain ve LocalBitcoins gibi kripto borsalarına, sanal özel ağlar (VPN’ler) ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle zaten yaygın olan diğer geçici çözümlerle bile erişmede sorun yaşanıyor.

Halkının ekonomik bir yaşam çizgisine en çok ihtiyacı olan ülke şimdi güçlendirici hizmetlerden dışlanıyor. Bu durum, sansür direnişinin karmaşıklığını vurgulayan bir senaryo gibi görünüyor.

Tahranlı bir kripto-paralı emektar olan İranlı kaynak, “Birçok insan bir hedge enstrümanı olarak Bitcoin kullanıyor. Çünkü BTC satın almak, ABD doları satın almak için karaborsaya girmekten daha kolay” dedi.

Spekülatif amaçlı bir söylenti olamaz çünkü kaynak, İran’ın para biriminin 2 Temmuz’da yıllık yüzde 127’lik bir enflasyon oranına nasıl ulaştığını gösteriyor. (Bazı İranlılar için, aşırı enflasyon ve siyasi belirsizlik karşısında Bitcoinin oynaklığı önemsiz görünüyor.)

Başkan Rohani:

“İranlıların yabancı parayı, özellikle de dolarlarını ülke dışına transfer etmesini istemiyor” dedi. Orta Doğu Enstitüsü İran Dışişleri Bakanlığı Direktörü ve Washington DC’de partizan olmayan bir siyaset sunan bir düşünce kuruluşu analisti Ahmad Khalid Majidyar şunları söyledi:

“Eğer diplomasi başarısız olursa, daha fazla kısıtlama olacağı ve kesinlikle kripto para biriminin de etkileneceği anlamına gelir.”

Çoğu uzman, uluslararası ilişkilere bağlı olan mevcut ekonomik krizin, İran makamlarını, kripto para birimi üzerinde sıkı kontroller aramaya teşvik ettiğini kabul ediyor. (200 yerli kripto kullanıcısına ait bir ankette, çoğunluğun sınır ötesi ödemeler için teknolojiyi kullandığını ortaya çıktı.)

Aralık 2017’de, İran’ın kara para aklama karşıtı kuruluşu, finans kurumlarının Bitcoin gibi kripto paralarla çalışmasını yasakladı. Bu politika, İran Merkez Bankası’nın ademi merkeziyetçi para birimleri “teşvik etmek için herhangi bir eylem” yapamayacağını öngördü.

Daha sonra Mayıs ayında, İranlı bir gazete, parlamentonun ekonomi komitesinin başkanı Mohammad Reza Pourebrahimi’nin, uluslararası pazarlarda milyarlarca dolar harcamaya devam ederse, kripto tüccarlarının İran ekonomisine zarar verebileceği konusunda uyardığını bildirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap