DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir?

DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir?

Paylaş
BTC Piyasası: DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir?

Pendle, kullanıcıların getiri sağlayan varlıkları farklı modüllere ayırarak ve kullanıcıların temel getirideki değişiklikler hakkında spekülasyon yapmasına müsaade vererek daha fazlasını elde etmelerini sağlayan bir getiri idaresi protokolüdür.

Pendle Protocol Nedir?

Pendle, çeşitli stratejiler yoluyla kullanıcıların getirileri üzerinde daha fazla denetim sahibi olmalarına ve getiri dalgalanmaları hakkında spekülasyon yapma yeteneğinin kilidini açmasına imkan tanıyan bir varlık idaresi protokolüdür. Pendle’ın ana özellikleri getiri tokenizasyonu, AMM’si (Otomatik Piyasa Yapıcı) ve oy emanetli tokenomiklerdir.

Pendle, tamamı randımandaki dalgalanmalara ve yatırımcıların bundan nasıl kar elde edebileceğine odaklanan çok sayıda özellik sunar. TradFi’nin daha fazla niş ögesini giderek daha fazla yansıtan, daha sofistike DeFi protokollerinden oluşan yeni kümenin bir modülünü temsil eder.

Bu protokol, kullanıcıların daha belirleyici getirilere erişmesine imkan tanıyan ve yatırımcıların riskten korunma ve spekülasyon yapma yeteneğini artıran sabit oranlı bir ortamda çalışır.

BTC Piyasası: DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir? 1

Pendle Özellikleri

Pendle, müsaadesiz randıman idaresi sunar ve protokolün üç temel özelliği vardır.

1. Getiri Tokenizasyonu

Protokol, SY (Standardized Getiri) token standardını kullanır. SY token’ları, Pendle’da kullanılabilen ve iki bileşenden oluşan paketli coinlerdir: Temel Token’lar (PT) ve Getiri Token’ları (YT).

Getiri taşıyan rastgele bir varlık, bir SY token’ına sarılabilir. Token standardı, akıllı kontratlardaki bu varlıklar için standartlaştırılmış bir API sağlar ve DeFi genelinde şekillendirilebilirliğe müsaade verir ve bu standart, Pendle grubunun ERC-5115’i önermesiyle protokolün ötesine geçebilir.

DeFi genelinde getiri sağlayan varlıklar için daha fazla şekillendirilebilirlik sunmak, yeni olasılıklar dünyasının kapılarını aralayacaktır ve sıvı staking türevlerinin (LSD’ler) piyasaya sürülmesi bu performansın birinci perdesini göstermiştir.

BTC Piyasası: DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir? 2

Getiri getiren varlıklar, DeFi’de norm haline geldi. Kullanıcılar temel varlıkları alır, bir randıman kaynağına yatırır ve karşılığında getiri sağlayan bir varlık alırlar. Üstteki örneği takiben, DAI’yi Bileşik borç verme havuzuna yerleştirmek, kullanıcının cDAI’ye sahip olmasıyla sonuçlanacaktır. cDAI token’ı, sağlanan DAI ölçüsünü ve borç verme faaliyetinden kazanılan getiriyi belirtir.

Bu nedenle Pendle kullanıcıları, PT-DAI ve YT-DAI’ye sahip olacak ve bu da onların her ikisini de Pendle’ın eşsiz AMM’sinde serbestçe ticaret yapmalarına müsaade verecektir.

BTC Piyasası: DeFi’da tokenleştirme: Pendle nedir? 3

Asıl token’lar, varlığın anaparasını temsil eder ve Getiri token’ları, varlığın yarattığı tüm getiriyi temsil eder. Bir token yerine, yatırımcıların artık iki token’ı vardır. Manaya kolaylığı için, bir kullanıcının bir stETH’si (Lido’nun Liquid Staking Token’ı) olabilir. Pendle ekosisteminde bu stETH, PT-stETH + YT-stETH’ye muadil SY-stETH olacaktır.

PT-sTETH, stake edilen Ether’in birinci ölçüsüdür ve YT-sTETH, bu stETH tarafından tahakkuk eden tüm stake etme ödülleridir. Kullanıcılar Pendle’daki PT’yi vade sonunda destek varlık için 1:1 oranında kullanabilirler. YT, hak sahibine gerçek vakitli olarak talep edilebilir varlığın ürettiği tüm getiriye hak verir.

2. Pendle AMM

PT’lerin ve YT’lerin faal ticareti bir pazar yeri gerektirir ve Pendle AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) tüm ekosistemin merkezinde yer alır. Pendle’ın altında yatan sistem, kullanıcıların getiri sağlayan varlıklar tarafından üretilen getiri üzerine bahis yapmasını içerir.

YT satın alan kullanıcılar uzun mühlet randıman alır. Randımanın (Dayanak APY), varlığın gelecekteki APY’sinde piyasa tarafından yönlendirilen bir fiyat olan Zımni APY’nin üzerinde süreç göreceğine bahse girerler. Kolay bir tabirle, randıman korunur yahut artarsa ​​kazanırlar.

Kullanıcılar wstETH getirisinde uzun müddet devam etmek isterlerse, Pendle’da wstETH Getiri token’larını (YT-wstETH) satın alabilirler. Bu getiri coin’lerinin ürettiği getiri, satın alma maliyetinden daha ağır bastığı sürece, ticaret kazanır.

Teorik olarak, bu ticaretin karşı tarafı, ödenen primin üretilen getiriden daha ağır basacağına inanan bir kullanıcı olacaktır. Uygulamada, Pendle’daki likidite sağlayıcıları, tüm süreçlerin karşı tarafı olarak hareket eder.

Pendle’ın AMM’si, PT ile SY’yi eşleştirir ve tıpkı havuz üzerinden YT süreçlerini aktifleştirmek için flaş takaslardan yararlanır, yani tek bir likidite havuzu aracılığıyla makul bir varlık rotası için tüm süreçler manasına gelir.

3. vePENDLE

Pendle yapbozunun son kesimi oy emanet token’ı: vePENDLE. Bu “son parça” değerlidir zira vePENDLE sahipleri platformda idare hakları ve kanal teşvikleri kazanır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap