Bitcoin ve Altcoin’ler Mayıs Ayında Ne Olacak?

Bitcoin ve Altcoin’ler Mayıs Ayında Ne Olacak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ve Altcoin’ler Mayıs Ayında Ne Olacak?

Bugün prestijiyle tekrar olumlu fiyatlanmaya başlayan kripto piyasası Mayıs ayında nasıl bir yol izleyecek?

Genel Görünüm

Kripto para piyasası 2023’ün başlangıcıyla birlikte kıymetli yükselişler yaşadı. Bitcoin sene başından bu yana %65’ten fazla kar sağlarken başta yapay zeka projeleri olmak üzere öteki altcoinler de değerli ivmeler yakaladı.

Nisan ayında ise yaşanan bu müspet hava kendini daha fazla hissettirdi ve önder kripto para ünitesi Bitcoin aylar sonra 31 bin dolar düzeyinin üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde ufak çaplı düzeltmeler yaşayan kripto piyasası bugün itibariyle yükselişine kaldığı yerden devam edecek üzere duruyor. Bitcoin son 24 saatte yaşadığı %4.85’lik artışla 28.500 dolar düzeyinin üzerinde fiyatlanırken önder altcoin Ethereum da %3.33’lük artışla 1.800 dolar bölgesinin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz ay yaşanan banka krizleri sonrası Bitcoin fiyatında değerli artışlar yaşanmıştı. Buradan da birçok analist yatırımcıların iflas eden bankaların akabinde, Bitcoin’i inançlı liman olarak gördüğünü söylemişti. Bugün de First Republic Bank’in pay senetlerinde büyük oranda düşüş yaşanmasıyla birlikte yatırımcılar tekrar Bitcoin’e yöneldi ve BTC fiyatında artışlar yaşandı.

Santiment Dataları Ne Diyor?

Mayıs ayına bir haftadan az bir müddet kalmışken, piyasaların istikameti nereye yanlışsız gidiyor ve Mayıs ayında bizleri neler bekliyor Santiment’in sağladığı datalar üzerinden inceleyelim.

Zincir üstü data sağlayıcısı Santiment’in aktardığı son datalar, Bitcoin’in toplumsal baskınlığının piyasadaki öteki altcoin’lere kıyasla nispeten yüksek kaldığını bildirdi. Ekseriyetle, Bitcoin için yüksek toplumsal baskınlık, piyasa coşkusu yahut kaygı sırasında gerçekleşir. O yüzden bu datalar ışığında fiyatların süratle toparlanabilme ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmalıyız ki şu anda da piyasaya baktığımızda hareketlerin bu istikamette olduğunu görüyoruz.

Analistlerin Görüşü Ne Tarafta?

Bitcoin’de yükseliş bekleyen analistlerin başında Michael Van de Poppe geliyor. Poppe, yaptığı son değerlendirmede Bitcoin’in sağlıklı bir düzeltmeyle karşı karşıya olduğunu ve 25 bin 300 doların üzerinde kaldığı sürece bu ralliyi 42 bin dolara gerçek sürdürmesinin beklenen olduğuna değindi.

Bununla birlikte kripto para tahlil şirketi K33 Research’te Mayıs ayı ile ilgili yorum yapan uzmanlar ortasında yer aldı. K33’e nazaran tarihi bilgiler incelendiğinde Bitcoin fiyatı 20 Mayıs’ta 45 bin dolarlık bir zirveye ulaşabilir. Mevcut seyrin 2018-2019 ayı piyasasına benzediğini söyleyen tahlil şirketi, 2018’deki düşüş şimdikinden daha şiddetli olsa da ikisi ortasındaki benzerlik yeniden de dikkat cazibeli dedi. İki döngüyü karşılaştıran şirket, Mayıs ayında Bitcoin’in 45 bin dolar düzeyine ulaşmasının mümkün olduğunu söyledi.

Analistlerin görüşlerinin olumlu istikamette olduğunu gördük. Lakin Mayıs ayı başında açılan Ethereum kilitlerinin en büyük havuzu olan Lido Finance’da çekme talepleri sürece alınacak. Bunun yanı sıra 3 Mayıs’ta FED faiz kararını verecek. Bu nedenle Mayıs ayı başında bir ölçü satıcılı bir süreç yaşanma ihtimali olsa da genel görünüm müspet istikamette.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap