Araştırmalar Curve Finance hack’inin DeFi’a olan inancı sarstığını ortaya koydu

Araştırmalar Curve Finance hack’inin DeFi’a olan inancı sarstığını ortaya koydu

Paylaş
BTC Piyasası: Araştırmalar Curve Finance hack’inin DeFi’a olan inancı sarstığını ortaya koydu

Araştırmacılar Curve Finance’te yaşanan 24 milyon dolarlık istismarın DeFi’a olan inancı azalttığını söylüyor.

DeFi bölümü geçtiğimiz yıl birçok hack’e maruz kaldı. Bununla birlikte kullanıcılar tarafından en çok dikkat edileni ise Curve Finance’te yaşananı oldu.

Curve Finance’te yaşanan hack, topluluğun inancını sarstı

Curve Finance’in 24 milyon dolarlık likidite havuzu istismarı, DeFi ekosistemine olan inancı önemli biçimde sarstı. Araştırmacılar, kurumların DeFi’a sermaye yatırmak konusundaki yüreklerinin kırılabileceğini ve Vyper ile derlenen rastgele bir protokolün risk altında olduğunu belirtiyor.

Hafta sonu meydana gelen bu istismar, Curve Finance protokolünün Vyper kodlama lisanını kullanan akıllı mukavelelerindeki bir yanılgının sonucu olarak gerçekleşti. Saldırganlar, Vyper mukavelelerini kullanan birkaç stablecoin havuzunu yine giriş güvenlik açığı nedeniyle boşaltarak 24 milyon doları çaldı.

BTC Piyasası: Araştırmalar Curve Finance hack’inin DeFi’a olan inancı sarstığını ortaya koydu 1

Bu olay sonucunda Curve DAO token’ı yüzde 12’nin üzerinde bir düşüş yaşadı ve DeFi‘a olan inancın zayıfladığına işaret edildi. Araştırmacılardan biri, sıkıntısız çalışan bir protokolün böylesine büyük bir istismara uğraması durumunda öteki mavi çipli DeFi protokollerinin de güvenliğini sorgulamamıza yol açabileceğini belirtti.

Saldırının kıymeti yalnızca milyonlarca dolarlık ziyanla sonlu kalmadı, birebir vakitte Vyper kodundaki beklenmedik bir güvenlik açığından yararlandığı için de dikkat çekti. Bu açık, berbat niyetli bireylerin büyük bir protokol için beklenmedik bir sorunu bulmak için uzun müddetli araştırmalar yürütmelerine ve kelam konusu protokolü berbata kullanmalarına imkan sağladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap