Zimbambve, IMF İkazını Dinlemedi

Zimbambve, IMF İkazını Dinlemedi

Paylaş
BTC Piyasası: Zimbambve, IMF İkazını Dinlemedi

Zimbabve Merkez Bankası, Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) ihtarına karşın altın dayanaklı dijital token satışı gerçekleştirdi.

Zimbabve Merkez Bankası, IMF‘nin mevzu hakkında bildiri yapmasına karşın 14 milyar Zimbabve doları bedelinde dijital token satışı yaptı. Zimbabve’nin gerçekleştirmiş olduğu bu satış süreci ise 39 milyon dolara denk geliyor. Zimbabve Merkez Bankası, 12 Mayıs’ta finansa yönelik dikkat alımlı bir duyuru yapmıştı. Altına dayalı kripto para ünitesini satın almak için toplam 14.07 milyar Zimbabve doları için 135 müracaat aldığını yayınlayan Zimbabve, resmi kurumlardan bu durumla ilgili pek çok ihtar almıştı.

BTC Piyasası: Zimbambve, IMF İkazını Dinlemedi 1

Yetkili İsimlerden Açıklamalar Geldi

Zimbambve Merkez Bankası ile IMF’nin zıt düşmesi, küresel manada büyük bir tartışma konusu yarattı. Zimbambve’nin mahallî isimlerinden gelen yorumlar ise olayı daha da karışık bir hale getirdi. RBZ Valisi Dr. John Mangudya olaylarla ilgili görüşünü belirtti;

“Altına dayalı dijital tokenlerin ihraç edilmesi, iktisatta mevcut olan pahası koruyan araçları genişletmek ve yatırım araçlarının bölünebilirliğini artırmak ve kamu tarafından erişim ve kullanımlarını genişletmek manasına geliyor.”

Buna karşılık bir IMF sözcüsü ise;

“Bu tedbirin yararlarının, örneğin makroekonomik ve finansal istikrar riskleri, yasal ve operasyonel riskler, yönetişim riskleri, vazgeçilen döviz rezervlerinin maliyeti dahil olmak üzere maliyet ve potansiyel risklerden ağır basmasını sağlamak için dikkatli bir kıymetlendirme yapılmalıdır.” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap