Zimbabve, dijital para ünitesi çıkarıyor

Zimbabve, dijital para ünitesi çıkarıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Zimbabve, dijital para ünitesi çıkarıyor

Zimbabve Merkez Bankası (RBZ), 4 Mayıs Perşembe günü yeni çıkaracağı dijital para ünitesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

RBZ, ülkedeki bireyleri ve finans kurumlarını, yakında piyasaya sürülecek olan altın takviyeli dijital token’a yatırım yapmaya davet etti.

RBZ’nin duyurusuna nazaran token müracaatında bulunacak bireylerin, dijital para ünitesine en az 10 dolar, şirketlerin ise en az 5 bin dolar yatırım yapması gerekiyor.

RBZ, Nisan ayında yaptığı açıklamada, token’ların 8 Mayıs’ta piyasaya sürüleceğini belirtmişti.

RBZ’nin bu altın dayanaklı dijital para ünitesini çıkarmaktaki gayesi, ülkenin istikrarsız mahallî para ünitesiyle gayret edebilmek.

Zimbabve’de enflasyon yüzde 87,6

2022 yılında Zimbabve enflasyonu yüzde 285’e kadar yükselmişti. Mart 2023’te ise bu oran yüzde 87,6’ya kadar geriledi. Lakin ülke iktisadının istikrarsızlığı hâlâ devam ediyor.

Merkez bankası, bu istikrarsızlığın önünü almak emeliyle altın dayanaklı dijital para ünitesi çıkarıyor.

RBZ, token ihracını ve kullanımını iki basamağa ayırdı. Birinci basamakta, token’lar yatırım maksatlı olarak çıkarılacak ve bankalar aracılığıyla satışa sunulacak. Açıklamada, token’ların dijital cüzdanlarda tutulacağı ve ikinci kademede şahıstan şahsa ve şahıstan işletmeye süreçler için kullanılabileceği belirtildi.

RBZ, “Fiziki altın sahipleri, kendi takdirlerine bağlı olarak bankacılık sistemi aracılığıyla fiziki altınlarını altın dayanaklı dijital token’lara dönüştürebilecek yahut takas edebilecek.” dedi.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap