Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti!

Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti!

Paylaş
BTC Piyasası: Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti!

Bir Bitcoin skandalı gündeme bomba üzere düştü. Gürcistan Cumhuriyeti’nin ortak yatırım fonunun eski lideri milyarder George Bachiashvili suçlamaların merkezinde. Buna nazaran kara para aklamak ve 2015 yılında 39 milyon dolar kıymetinde Bitcoin’i zimmetine geçirmek suçlamalar ortasında. Detaylara bakalım.

Milyonlarca dolarlık Bitcoin skandalı

Gürcistan Ortak Yatırım Fonu’nun eski lideri George Bachiashvili, kripto para ünitesinin kıymetli ölçüde zimmete geçirilmesi ve kara para aklama savlarını içeren bir davanın merkezinde yer alıyor. Buna nazaran Gürcistan Cumhuriyeti Savcılığı soruşturmayı yönetiyor. 2015 yılında değerli ölçüde Bitcoin’i berbata kullandığını sav ederek Bachiashvili’ye karşı suçlamalar yöneltti. Öteki taraftan savlar, Bachiashvili’nin o devirde ferdî olarak topladığı fonlara vurgu yapıyor. Ayrıyeten bir yatırımcının ek katkılarını kullanarak yaptığı yatırımlar odak noktasında.

BTC Piyasası: Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti! 1

Savcılığa nazaran Bachiashvili, toplanan fonları bir yıllık bir mukavele kapsamında yabancı bir şirketten madencilik hizmetleri almak için kullandı. Mukavelenin toplam maliyeti 6.3 milyon dolardı. Ayrıyeten yatırımcı 5 milyon dolar katkı sağladı. Madencilik teşebbüsünün emeli, yatırımcılar ortasında orantılı olarak paylaşılacak karlar elde etmekti. Bir yıl boyunca, teşebbüs 24.661,85 Bitcoin üretti. Ayrıyeten 8.253,13 BTC’lik bir kar kelam konusu oldu.

Ortak yatırım fonunun potansiyel sonuçları ve reddi

Ancak savlar, Bachiashvili’nin 2017 yılında haksız bir formda kardan değerli ölçüde daha büyük bir hisse aldığını söz ediyor. Ayrıyeten yatırımcıya yalnızca 536.900 dolar bıraktığını belirtiyor. Bachiashvili’nin aldığı Bitcoin BTC’nin 39 milyon doların üzerinde olduğu bildiriliyor. Suçlamalar Bachiashvili’nin madencilik sonrası faaliyetlerine kadar uzanmakta. Öbür taraftan BTC’yi farklı cüzdanlara aktardığı ve bunları çeşitli finansal süreçler için kullandığı vurgular ortasında. Ayrıyeten fonlar üzerindeki denetimini sürdürdüğü sav ediliyor.

BTC Piyasası: Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti! 2

Suçlu bulunması halinde Bachiashvili dokuz ila on iki yıl ortasında değişen mahpus cezasına çarptırılacak. Gürcistan Ortak Yatırım Fonu, Bachiashvili’nin kontrol konseyinin bir üyesi olduğunu ve yıllardır yönetici konumunda bulunmadığını açıklayarak bu hareketlerle ortasına ara koydu. Fon, devam eden soruşturma hakkında daha fazla yorum yapmadı.

BTC Piyasası: Yüzmilyonluk Bitcoin Skandalı, Gürcü Milyarderi Mahkemelik Etti! 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda George Bachiashvili’ye yöneltilen 39 milyon dolar pahasında Bitcoin’in zimmete geçirilmesi ve kara para aklama suçlamalarının değerli sonuçları var. Dava ilerledikçe, Gürcistan Ortak Yatırım Fonu’nun eski lideri hatalı bulunursa önemli sonuçlarla karşılaşabilir. Fon, Bachiashvili’nin argüman edilen aksiyonlarında rastgele bir dahli olmadığını ileri sürüyor. Ayrıyeten, yöneticilikten fazla idare konseyi üyeliği statüsüne vurgu yapıyor. Bu yüksek profilli davanın sonucu, kripto para ile ilgili finansal suiistimallere karışanlar için potansiyel sonuçlara ışık tutacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap