Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci

Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci

Kripto tarihinde bir birinci var artık. Kısa müddet evvel gerçekleşen Multichain saldırısı Fantom blockchain’de değerli fiyat dalgalanmalarına neden oldu. Bu durum değerli bir gelişmeyi de sonuç verdi. Detaylara bakalım.

Kripto tarihindeki en akıllı arbitrajın yükselişi

Fiyat farklılıkları, kimilerinin kripto tarihindeki en akıllı arbitraj olarak isimlendirdiği olaya yol açtı. Fırsatçı traderların USDC’yi %50 indirimle satın almaları kelam konusu oldu. Ayrıyeten öbür zincirlerde kâr elde etmek için elden çıkardıkları haberlere yansıdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci 1

Bu ayın başlarında zincirler ortası yönlendirici protokolü Multichain’den kuşkulu fon çıkışı gündemdeydi. Buna nazaran, ekosisteminde yanlışsız alım satım fiyatlarını korumak için Multichain’e güvenen Fantom blockchain’deki kripto varlıklarının bedel kaybını içeren bir domino tesirini tetikledi.

Kripto arbitrajında fırsatları yakalamak

Devalüasyon, birebir dijital varlıklarının farklı zincirlerdeki fiyatlarında farklılıklara yol açtı . Buna nazaran bu durum uzmanların Bitcoin tarihindeki en akıllı arbitraj olarak tanımladıkları sürecin önünü açtı. Arbitraj, farklı piyasalardaki varlıkların fiyatlarındaki dalgalanmadan yararlanan bir ticaret çeşidini söz eder. Bu, yatırımcıların tıpkı varlığın çeşitli pazarlardaki fiyatlarındaki küçük farklardan kâr etmelerini sağlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci 2

Kripto gazetecisi Wu Blockchain, Multichain’in son sıkıntılarının neden olduğu fiyat farkıyla alakalı bu türlü bir arbitrajı vurgulamak için bugün erken saatlerde Twitter’a gitti. Multichain’den 125 milyon doların üzerinde para çıkışının akabinde Fantom’daki kripto varlıkları bedel kaybetti. Bedeli düşen varlıklar ortasında bir stablecoin vardı. O sırada 0,50 dolara kadar düşük süreç gören USD Coin (USDC).

Akıllıca bir strateji tahlile kavuştu

ABD Dolarına sabitlenmiş olması gereken USDC, Fantom’da sabitlikten çıkarıldı. Yani peg’ini kaybetti. Adresi 0xfad7 ile başlayan fırsatçı bir trader enteresan bir atak yaptı. Buna nazaran Fantom’un lokal tokenı FTM’yi merkezi kripto borsalarından Fantom ağına aktarmaya başladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yüzbinlerce Dolar! Bu Gelişme Kripto Tarihinde Bir Birinci 3

Bu tokenler daha sonra %50 indirimle USDC satın almak için kullanımdaydı. Ayrıyeten kripto stablecoin depozitolarını kabul eden bir talih oyunu platformuna gönderim kelam konusu oldu. Trader bu süreci birkaç sefer tekrarladı. Buna nazaran bu da ironik bir biçimde USDC’nin fiyatını dolar sabitlemesinden yalnızca 10 sent uzakta olan 0,90 dolara kadar yükseltti.

Kripto arbitrajı ile büyük kazanmak

İndirimli USDC’nin yatırıldığı baht oyunları platformu ilgili stablecoinlerin kaynağını fark etmeden ilgili fiyatı traderın hesabına yatırdı. Stablecoin’ler daha sonra tam 1 dolar bedelinde itfa edildi. Buna nazaran btcpiyasasi.com olarak baktığımızda atılım tradera birkaç yüz bin dolar kazandırdı. Arbitraj, ticaret şirketi Arca’nın baş yatırım sorumlusu olarak misyon yapan Jeff Dorman tarafından “kripto tarihindeki en akıllı arb” olarak tanımlandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap