Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak!

Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak!

Lider kripto 2025’te tüm vakitlerin en yüksek düzeyinde mi olacak? Yeni bir model, bir sonraki Bitcoin boğa koşusunun ne vakit başlayacağını öngörüyor.

Bitcoin “boğa koşusu startı” için geri sayımda!

CryptoCon takma isimli analist, Bitcoin hodlers’ın BTC fiyatının bir sonraki tepeyi ne vakit hedefleyeceğine dair ipuçları için Kasım 2024’e bakmaları gerektiğini söylüyor. Lakin analist, Bitcoin’in 2024’ün sonlarında bir boğa koşusuna başlamadan evvel “orta döngü sükuneti” ile hodlers’ı test etmek üzere olduğunu belirtiyor. Yaratıcısı tanınan analist CryptoCon’a nazaran, “28 Kasım Döngüleri Teorisi” 2025 yılında BTC fiyatının tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkacağını öngörüyor.

Mevcut Bitcoin dört yıllık fiyat döngüsünün tabiatına ait tartışmalar devam ediyor. Bu ortamda CryptoCon, BTC’nin makul bir vakitte nasıl davrandığı kelam konusu olduğunda her şeyin birçok kişinin hayal ettiğinden daha kolay olduğunu söylüyor. “28 Kasım” grafiğini açıklayan CryptoCon, bu tarihi yıl içinde kıymetli bir pivot noktası olarak tanımlıyor. Ayrıyeten, her iki tarafta da üç haftalık bir periyot olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Teorime karşı 4 yıllık vakit döngülerini kullanmak, Bitcoin’in başlangıcından bu yana vakit içindeki tam davranışını üretir. Döngüler, 28 Kasım’daki birinci yarılanma tarihi etrafında merkezlenmiştir. Bitcoin fiyat hareketi birinci taban noktası olan 8 Ekim 2010’da başladı. Bu, döngü eğrilerinin her 4 yılda bir tepe yaptığı yerdir. Tepeler ve tabanlar 28 Kasım’dan +/- 21 gün sonra eğri üzerindeki uygun vakitlerinde gelir. Tepeler yükselişte, tabanlar tepede.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak! 1

Model bir sonraki ilgi noktası için 2024 Kasım’ı işaret ediyor

Grafik, 28 Kasım’ı BTC’nin her dört yılda bir “boğa koşusu başlattığı” tarih olarak tanımlıyor. Sonuncusu 2020 yılında BTC’nin evvelki tüm vakitlerin en yüksek düzeyini (ATH) aşarak bir yıl sonra 69.000 dolarlık mevcut rekorunu kırmasıyla gerçekleşti. Münasebetiyle bir sonraki ilgi noktası Kasım 2024. O vakte kadar, Bitcoin fiyat hareketi vaktini bir “orta döngü durgunluğu” içinde geçirecek. CryptoCon, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Bitcoin tabana vurduktan sonra, fiyat erken bir birinci döngü hareketi (turuncu) yapar ve orta döngü sükunetine girer. Bu, Bitcoin’in eğri tabana vurana kadar medyan fiyat (önceki ATH’nin yarısı) etrafında vakit geçirdiği döngünün en uzun kısmıdır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak! 2Bitcoin 28 Kasım teori grafiği. Kaynak: CryptoCon

Analist, Bitcoin’in Temmuz ayındaki 31.800 dolarlık lokal tepeye atıf yapıyor. Bu bağlamda BTC’nin “neredeyse kesinlikle” erken tepesini gördüğünü de kelamlarına ekliyor.

Bir Bitcoin “boğa piyasası sahtekarlığı”

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC fiyat hareketinin 2024 halving etkinliğinde nereye gideceğine ait görüşler farklılık gösteriyor. Kimileri, gelecek yıl Nisan ayındaki aktiflikten evvel hodlerların göreceği tek şeyin mütevazı yararlar olacağını söylüyor. Ticaret paketi DecenTrader’ın kurucu ortağı Filbfilb, tekrar de halving için 46.000 doları amaç olarak verdi. Ayrıyeten, yıl sonu için 35.000 doları işaret etti.

Bu ortada CryptoCon, son bülteninde 2023 BTC fiyat davranışını “boğa piyasası sahtekarlığı” olarak özetliyor. Bu doğrultuda analist, şu yorumu yapıyor:

Bu, boğa piyasasının birçok sinyalin tetiklenmesiyle başlamış üzere görünmesini sağlıyor. Fakat daha sonra bir noktada fiyat devam edemiyor. Bu şimdiye kadar gördüğümüz en ikna edici örnek. Şahsen, bunun için hala biraz vakit olduğunu düşünüyorum ve sabırla tamamlanmasını bekliyorum.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yeni Bir Model Tarihi Belirledi: Bitcoin Boğa Koşusu Başlayacak! 3BTC 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Basın vaktinde Bitcoin (BTC) günlük bazda hafif artışla 25.864 dolardan süreç görüyordu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap