Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var!

Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var!

Paylaş
BTC Piyasası: Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var!

Kripto para piyasasındaki dinamiklerinde değişim var, Bitcoin’in hakimiyeti 2023’te istikrarlı bir formda azalıyor. Bu da altcoinlerin gelişmesi için fırsatlar yaratıyor. Kaiko’nun yakın tarihli bir araştırma raporuna nazaran, Bitcoin’in piyasadaki hissesi 2023’te yüzde 45’ten yüzde 27’ye düştü. Sadece Temmuz ayında yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı. Hakimiyetteki bu düşüş, altcoinlerin gelişmesine ve toplu olarak hakimiyette dört ayın en yüksek düzeyine ulaşmasına müsaade verdi. Bu sırada en âlâ performans gösteren altcoinler açıklandı. Bunların ortasında MATIC, SOL, BNB üzere kriptolar yer almakta. İşte detaylar…

Kaiko raporu: XRP, MATIC en güzel performansı gösteriyor

Kaiko’ya nazaran en âlâ performans gösteren altcoinler ortasında, XRP açık bir öncü olarak ortaya çıktı. Traderların mahkemeden olumlu bir karar beklediği XRP, 2023’ün birinci yarısında istikrarlı bir formda birikti. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ripple Labs’ın ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı yürüttüğü yasal uğraşın olumlu sonuçlanmasının akabinde XRP’nin süreç hacmi artarak onu yılın en etkin süreç gören altcoin’i haline getirdi. Üstelik altcoin, 150 milyar dolarlık şaşırtan bir süreç hacmine ulaştı. XRP fiyatındaki büyük yükseliş, Haziran ortasındaki en düşük düzeylerden yüzde 52 oranında arttı.  

BTC Piyasası: Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var! 1

Solana, Dogecoin, Binance Coin (BNB) ve Polygon (MATIC) da en çok süreç gören altcoinler olarak XRP’yi takip etti. Bu altcoinler de etkileyici performanslar sergiledi. Solana birebir devirde yüzde 87, Dogecoin ise yüzde 36 oranında kıymet kazandı. XRP’nin fiyat artışı, yatırımcıların inancını artıran Ripple-SEC çabası ile desteklendi. DOGE’un yükselişi ise Elon Musk ve Twitter’ın “X” olarak yine markalaşmasına bağlandı.  Bunun tam tersine, Bitcoin’in performansı cansızdı. Haziran ayındaki en düşük düzeyinden sırf yüzde 17 oranında yükseldi. Fakat başka altcoinlerin çoğunluğu son birkaç gün içinde kayıplar yaşadı.

BTC Piyasası: Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var! 2

Piyasayı etkileyen faktörler neler?

XRP’nin son düşüşü, daha geniş kripto piyasası düşüşünün bir modülü. Yatırımcılar, iki gündür ABD merkez bankasının bir sonraki faiz oranı atılımını açıklamasını bekliyor. Yaklaşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ikinci gününe hazırlanmaktalar. 25-26 Temmuz’daki toplantıda 25 baz puanlık (bps) bir faiz artışı beklentisi mevcuttu. Bu da kripto yatırımcılarının hissiyatını etkiledi. Böylesi yüksek oranlı bir ortam XRP üzere kripto paralar için elverişsiz olarak algılanmakta. Hattabazı yatırımcıların ABD doları üzere daha inançlı varlıklara yönelmesine yol açıyor.

BTC Piyasası: Yatırımcıların Peşine Düştüğü Altcoinler Açıklandı! MATIC de Var! 3

Son periyottaki düşüşe karşın XRP, aylık grafikte yüzde 38’in üzerinde bir büyüme gösterdi. Böylelikle bu periyotta piyasa pahasına yaklaşık 10 milyar dolar ekleyerek esnekliğini koruyor.  Bitcoin’in hakimiyetindeki düşüş ve akabinde altcoinlerin yükselişi, kripto piyasası görüntüsünde bir değişime işaret ediyor. Altcoinler ilgi çekmeye ve yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaya devam ettikçe, Bitcoin’in baskın oyuncu olarak pozisyonu zorlanıyor. Yatırımcılar şuurlu yatırım kararları almak için bu değişimleri yakından izlemesi gerekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap