Yarın Dikkat: Bitcoin Ülkesinden Kıymetli Duyuru Gelecek!

Yarın Dikkat: Bitcoin Ülkesinden Kıymetli Duyuru Gelecek!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dikkat: Bitcoin Ülkesinden Kıymetli Duyuru Gelecek!

El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, beklenmedik bir halde, yaklaşan bir duyuruyu ima etti. Bu duyurunun Bitcoin ile alakalı olup olmadığı merak edilmekte. Yarın yapılması planlanan duyuru, bilhassa El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmedeki öncülüğü göz önüne alındığında, global kripto meraklılarının dikkatini çekti. İşte detaylar…

El Salvador’dan yeni bir Bitcoin adımı mı gelecek?

Başkan Bukele bugün erken saatlerde Twitter’a (X) girerek “Yarın sürpriz bir duyuru var” biçiminde şifreli bir bildiri paylaştı. Tweet kısa olsa da, sonuçları hem kripto para hem de klasik finans etraflarında hararetli tartışmalara yol açtı. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere dünyada Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul eden birinci ülke olan El Salvador, yenilikçi finansal yaklaşımların ön saflarında yer aldı. Ülkenin “Volkan tahvilleri” çıkarmaya yönelik savlı planları, 2021’deki birinci duyurularından bu yana büyük ilgi topladı. Başlangıçta Mart 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan tahviller, kripto para piyasasındaki düşüş dönemi nedeniyle ertelendi.

Yarınki duyuruda merakla beklenen Volcano tahvillerinin açıklanma potansiyeli, El Salvador’un kıymetli bir gelir elde edecek çığır açan projesi Bitcoin City’nin meyvelerini vermek üzere olabileceği spekülasyonlarını körükledi. Beklenen gelir amacı en az 1,5 milyar dolar olan tahvillerin ülke içinde Bitcoin ile ilgili altyapı ve teşebbüslerin geliştirilmesini finanse etmesi amaçlanıyor. Çok sayıda memleketler arası şirketin Volcano tahvil arzına katılmaya büyük ilgi gösterdiği bildirildi. Bu ilgi, El Salvador’un kripto para ile ilgili projeler ve yenilikler için bir merkez olma potansiyelinin giderek daha fazla kabul gördüğünün altını çiziyor.

BTC madenciliği alanında da aktif

Ayrıca Lider Bukele, bilhassa Bitcoin madenciliği alanında, sürdürülebilir kripto para uygulamalarının sesli bir savunucusu olmuştur. Madencilik operasyonlarına güç sağlamak için yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımını daima olarak savunmuştur ve yaklaşan duyurusunun bu alanda daha fazla genişleme ile ilgili olabileceğine dair göstergeler var. İlgi cazibeli bir mümkünlük, Bitcoin madenciliği için El Salvador’un volkanik görüntülerinin jeotermal güç potansiyelinden yararlanan yeni bir gelişmedir. Ülkenin jeotermal kaynakları, Bukele’nin hem sürdürülebilir uygulamalara hem de teknolojik ilerlemelere olan bağlılığıyla uyumlu olarak, kripto para madenciliği operasyonlarına güç sağlamak için volkanik güçten yararlanmak için eşsiz bir fırsat sunabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dikkat: Bitcoin Ülkesinden Kıymetli Duyuru Gelecek! 1

Başkan Bukele yaptığı başka bir açıklamada El Salvador’un kış ayları boyunca her gün 1 BTC alacağını tez etmişti.   Kripto para topluluğu Lider Bukele’nin açıklamasını nefesini tutarak beklerken, dünya Bitcoin’in potansiyelini cesurca benimseyen ülkeden çığır açacak hangi gelişmenin çıkabileceğini görmek için izliyor. Yarın gerçekleşecek olan duyuru, hem El Salvador iktisadının hem de daha geniş kripto para dünyasının gidişatını yine şekillendirme vaadini taşıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap