Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi?

Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi?

Haftalık Bitcoin opsiyonlarının yaklaşık 570 milyon dolarlık kısmı Cuma günü sona eriyor. Son makro ve kripto haber olayları avantajı ayı eğilimli traderların lehine çevirdi.

Bitcoin ayıları avuçlarını ovuşturuyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin uzun bir mühlet sonra birinci sefer 28.000 doların altında kapandı. Analistler bunun muhtemel nedeni olarak süratle, enflasyon ve faiz oranlarının artırılması muhtaçlığına ait kaygıları lisana getiren bu haftaki Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarına işaret etti.

Bu ortada, 580 milyon dolarlık Bitcoin opsiyonu Cuma günü sona erecek. Düşüşün görünür nedenlerine karşın, bu opsiyonlar ayıların lehine. Potansiyel olarak 18 Ağustos’ta 140 milyon dolar kâr elde etmeleri mümkün. Ayrıyeten, Bitcoin üzerindeki aşağı taraflı baskıyı artırarak BTC’nin taban arayışını zorlaştırmaları olası.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi? 1

Fed tutanakları yatırımcıları kripto piyasasından uzaklaştırdı

Fed Lideri Jerome Powell 16 Ağustos’ta %2 enflasyon amacını vurguladı. Bu durum, ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisini Ekim 2007’den bu yana en yüksek düzeyine çıkardı. Bu da yatırımcıları kripto paralar üzere daha riskli varlıklardan uzaklaştırdı. Ayrıyeten, nakit konumları ve bu türlü bir senaryoya hazırlıklı olan şirketler lehine hareket etmesine yol açtı.

Özellikle Bitcoin, Fed tutanaklarının açıklanmasından evvel 29.000 dolara kadar düştü. Tutanakların akabinde 10 yıllık getirisi yükseldi. Ayrıyeten, Fed’in enflasyonu denetim etme kabiliyetine ait şüpheciliğe işaret etti. Bunlara karşın, tutanakların tesiri sonlu kaldı. Fiyat düşüşünün kesin nedenleri belirsizliğini korusa da, BTC’nin 18 Ağustos’ta haftalık opsiyonların sona ermesinin akabinde trendini bilakis çevirme mümkünlüğü var.

Bitcoin boğaları yanlış bahse girdi!

8 Ağustos ve 9 Ağustos ortasında Bitcoin fiyatı kısa bir müddetliğine 29.700 dolar düzeyini aştı. Bu da opsiyon kontratları kullanan traderlar ortasında iyimserliğe yol açtı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi? 2Deribit Bitcoin opsiyonları 18 Ağustos için toplam açık faiz. Kaynak: Deribit

0,57 put/call oranı, 365 milyon dolarlık call (buy) opsiyonu ile 205 milyon dolarlık put (sell) opsiyonu ortasındaki açık faiz farkını yansıtıyor. Lakin, boğalar 29.000 doların altına düşen son fiyatla sürpriz bir halde yakalandılar. Bu yüzden, sonuç 570 milyon dolarlık toplam açık faizden daha düşük olacaktır.

BTC opsiyonları için en muhtemel üç senaryo

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 18 Ağustos TSİ 11’de 28.400 dolardan süreç görürse, sırf 3 milyon dolar kıymetinde call opsiyonu hesaba katılacak. Bu ayrım, Bitcoin’i 27.000 dolar yahut 28.000 dolardan satın alma hakkının, BTC’nin vade sonunda bu düzeylerin altında süreç görmesi halinde geçersiz hale gelmesinden kaynaklanıyor.

Aşağıda, mevcut BTC fiyat hareketine dayanan en mümkün üç senaryo yer alıyor. Call (buy) ve put (sell) enstrümanları için 18 Ağustos’ta mevcut olan opsiyon kontratlarının sayısı vade sonu fiyatına bağlı olarak değişiyor. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik kârı oluşturuyor:

  • 26.000 dolar ile 28.000 dolar ortasında: 100 call kontratına karşılık 5.300 put kontratı. Net sonuç 140 milyon dolar ile put (sell) enstrümanlarının lehine.
  • 28.000 dolar ile 28.500 dolar ortasında: 100 call’a karşı 3.900 put. Net sonuç 60 milyon dolar ile put (sell) enstrümanlarının lehine.
  • 28.500 dolar ile 29.500 dolar ortasında: 600 call’a karşı 1.300 put. Net sonuç 20 milyon dolar ile put (sell) enstrümanlarının lehine.
Ulaş Utku Bozdoğan: Yarın Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Düşer mi? 3

Bitcoin ayılarının avantajlarını müdafaaları muhtemel

Yatırımcılar ortasında, merkez bankalarının enflasyonu denetim altına almak için attığı adımlar nedeniyle yaklaşan ekonomik yavaşlamaya ait artan kaygılar göz önüne alındığında, Bitcoin ayılarının avantajlarını muhafazaları beklenen. Bu eğilim Cuma günü sona erecek olan vade ile hudutlu değil. Ayrıyeten, BTC boğalarının birincil kısa vadeli amacı olan spot ETF’nin onaylanma bahtı epeyce zayıf. Bu yüzden, ayı eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, boğa tarafında olanlar kendilerini güç bir noktada buluyor. Call (buy) opsiyonlarının başarısı Bitcoin’in vade sonu fiyatının 28.500 doların üzerine çıkmasına bağlı. Ayıların 140 milyon dolarlık olumlu bir sonuçla uzaklaşabileceği en mümkün senaryo, Bitcoin fiyatında daha fazla düzeltme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap