Yapay Zekaya, Kripto Madencilerinden Tahlil

Yapay Zekaya, Kripto Madencilerinden Tahlil

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekaya, Kripto Madencilerinden Tahlil

Ethereum madencileri yapay zekanın muhtaçlığı olan GPU gücünü sağlayabileceğini belirttiler.

Ethereum Blockchain’i geçen Eylül ayında, Proof of Work konsensüsüne geçtiğinden beri kullanılan yüksek süreç kapasiteli GPU’lar boşta kaldı. Bununla birlikte madenciler yapay zekanın gereksinimi olabileceği GPU gücünü sağlayabileceğini belirttiler.

Yapay Zekanın Gereksinimi Olan GPU’lar Ethereum Madencilerinde Mevcut

GPU’ları yahut grafik sürece ünitelerini kullanan ve barındıran şirketler, bir vakitler gelişen işlerinin kıymetli bir kısmının, kripto için giderek zorlaşan bir yerde kayboldu. Lakin artık Hive Blockchain ve Hut 8 Mining üzere madencilik altyapı şirketleri, GPU tabanlı ekipmanlarını muhtemel bir yükselişin eşiğindeki öbür bir sanayi için tekrar kullanma fırsatları buluyor. Bu kesim ise son vakitte epeyce gelişen yapay zeka.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekaya, Kripto Madencilerinden Tahlil 1

Hut 8 İcra Konseyi Lideri Jaime Leverton bir röportajda şu tabirleri kullandı:

“GPU madenciliği altyapısına yapılan bu yatırımın bir kısmını yine uygulayabilir ve bunu yeni kartlara ve iş yüklerine dönüştürebilirseniz, bu işin sürdürülebilirliği olacaktır.”

Tüm kripto madencileri, yapay zeka etrafındaki çılgınlıktan yahut eldeki kıymetli fiş bolluğundan yararlanacak durumda değil. Madenciler için aracılık hizmetleri sunan Bitpro Consulting’e nazaran, mevcut kripto odaklı GPU’ların yüzde 5 ila yüzde 15’i yapay zeka ve bilgisayar görüşü üretken grafik tasarım üzere bitişik uygulamalar için tekrar kullanılabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap