Yapay Zeka ve Blockchain Entegre Olursa Ne Olur?

Yapay Zeka ve Blockchain Entegre Olursa Ne Olur?

Paylaş
Yapay Zeka ve Blockchain Entegre Olursa Ne Olur?

Yapay Zeka (AI) ve Blockchain, dünyanın birkaç yıl içinde çalışma şeklini yeniden şekillendirebilecek iki teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu iki teknolojinin beraber kullanılması durumunda neler olabileceği sorusu da uzun zamandır uzman isimlerin aklını kurcalıyor…

İki Teknoloji, Farklı Problemler

İki teknolojinin de kendi içinde farklı sorunları bulunuyor. Örneğin Blockchain, ölçeklenebilirlik, verimlilik ve güvenlik gibi sorunlara sahipken; yapay zekanın gizlilik ve güven gibi sorunları var. Ancak bahsi geçen konu hakkında çalışan bazı araştırma metinleri, bu iki teknolojinin birleşmesi durumunda bu sorunların ortadan kalkabileceğini ortaya koyuyor.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Blockchain/Yapay Zeka Araştırmacısı ve Öğretim Görevlisi Konstantinos Sgantzos, Blockchain’i (Bitcoin) yapay zeka ile eşleştirme potansiyeli hakkında bazı yorumlar yaptı. İki teknolojinin entegrasyonunun avantajlarından bahseden Sgantzos, bu durumda “devrimsel bir şey” için yol açılabileceğini belirtti. Sgantzos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yapay zeka beklenen küresel genişleme olabilir. Bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, Bitcoin’in teknoloji olarak kendisi küresel genişleme. Bu iki benzersiz aksiyom setine sahip olduğunuzu ve bunları bir araya getirdiğinizi düşünün, bu bilimin tüm alanlarını geliştirecetir.

Gizlilik Olgusu

İki teknoloji ile ilgili olarak Sgantzos, yapay zekanın Blockchain ile entegrasyonunun kullanıcılara gizlilik sağlamada nasıl önemli bir rol oynayabileceğini de vurguladı. Ancak bunun yanında Sgantzos’a yapay zeka alanındaki kötü niyetli kişilerin Bitcoin kullanıp kullanmayacağı soruldu. Buna cevap veren Sgantzos, yasadışı amaçlarla kullanılabileceğini ancak bunun çok pahalı olacağını belirtti. Ayrıca Sgantzos’a göre bu girişim Blockchain’de olduğu için eylemi yapan kişi kolayca yakalanabilir…

Tüm bunlara bakıldığında yapay zeka ve Blockchain teknolojilerinin bir araya gelmesi gerçekten devrim niteliğinde olabilir.

Yapay zeka ve Blozkzhain karşılaştırmasını yaptığımız makalemize buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap