Yapay zeka kripto güvenliğini nasıl sağlıyor?

Yapay zeka kripto güvenliğini nasıl sağlıyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay zeka kripto güvenliğini nasıl sağlıyor?

Yapay zeka (AI) ve blokzincir teknolojisi, son yıllarda birçok dalı etkileyen en büyük itici güçlerinden ikisi olarak kabul ediliyor. Yapay zeka günümüzde finans, lojistik, insan kaynakları, müşteri hizmetleri, eğitim, sanat üzere birçok bölümde kullanılıyor. Artık de kripto paralarla hayatımıza giren blokzincir teknolojisi ile güçlerini birleştiriyor. Teknoloji, kripto paraların güvenliği için kullanılmaya başlandı bile. Kripto dolandırıcılığı, kara para aklama ve hileli kripto süreçlerinin tespiti için AI teknolojisinden yararlanılıyor.

Daha esnek ödeme sistemleri yaratan blokzincir süreçlerinin güvenliği, yapay zeka uygulamasının insanlara yarar sağlayabileceği alanlardan biri olarak öne çıkıyor. AI algoritmaları, süreç modellerini ve datalarını tahlil etmek için kullanılabiliyor. Blokzincirde kara para aklama üzere süreçlerin gerçekleşmeden evvel tespit edilmesine ve önlenmesine imkan tanıyor. Örneğin, kuşkulu etkinliklerde bulunan kripto para borsaları AI ile izlenebiliyor. Yapay zeka bunun yanında birden çok farklı IP adresinden yapılan ani para çekme yahut yatırma üzere kuşkulu süreçleri tespit edebiliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay zeka kripto güvenliğini nasıl sağlıyor? 1Mastercard, yapay zeka ile kripto ticaretini denetliyor.

Bu çeşit yapay zeka programlarını kripto güvenliği için uygulayan proje örnekleri de mevcut. Kripto izleme platformu Scorechain, kara para aklamayı önlemek, kuşkulu kripto süreçlerini izlemek ve öteki dolandırıcılık yollarını öngörebilmek için yapay zeka kullanıyor. Mastercard’ın da kripto tüccarlarının faaliyetlerine nazaran risk durumunu pahalandırmak için yapay zeka yazılımları kullanan CipherTrace isminde bir ünitesi bulunuyor.

Dolandırıcılığa karşı yapay zeka

Dolandırıcılık tespiti, kripto pazarını kullanıcılar için inançlı tutmanın kıymetli bir modülü. Kripto para borsaları ve öteki işletmeler, AI yazılımlarını kullanarak dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleşmeden evvel tespit edip önleyebiliyor. Bu durum, kullanıcıların paralarını kaybetmelerini önlemeye ve kripto pazarını iş yapmak için inançlı ve legal bir yer olarak tutmaya yardımcı oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Koreli bir hacker kümesi Estonya merkezli Coinpads isimli bir şirketten 35 milyon dolar bedelinde kripto para çalmıştı. Coinpads ile geçersiz bir iş görüşmesi ayarlayan hackerlar, görüşmeyi yapacak Coinpads çalışanına bir belge gönderdiler. Makus emelli bir yazılım içeren belge ile hackerlar şirketin kripto cüzdan adresine erişim sağladılar. Yapay zeka ile bunun üzere cüzdan adresleri ele geçiren yazılımların engellenmesi planlanıyor. Ayrıyeten AI, parola, adres üzere ferdî bilgiler talep eden bireylere karşı da uyarıyor. Data hırsızlığı teşebbüsünü yahut bir kullanıcının hesabına yetkisiz erişim denemelerini de belirleyebiliyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay zeka kripto güvenliğini nasıl sağlıyor? 2Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para hırsızlıkları artıyor.

AI, toplumsal medyayı da denetliyor

AI, toplumsal medyayı da dolandırıcılık belirtileri açısından tahlil ediyor. Bu teknoloji, toplumsal medya üzerinde kripto para ünitelerini gerçek olamayacak kadar güzel bir fiyata satmayı yahut takas etmeyi teklif eden şahısları saptayabiliyor. Bunun yanında AI, toplumsal medya platformları üzerinde ferdî bilgileri istemek üzere rastgele bir kuşkulu aktiflik tespit ederse, bu bilgileri talep eden insanı kara listeye alabiliyor.

Sosyal medya üzerindeki kripto dolandırıcılıklarına karşı bir adım olarak, ABD’deki San Diego Üniversitesi GiveawayScamHunter adlı bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Haziran 2022 ile Haziran 2023 ortasında Twitter’da 87 binden fazla kuşkulu hesap tarafından oluşturulan dolandırıcılık hedefli Twitter listelerini belirledi. Araştırmacılar, GiveawayScamHunter’ı kullanarak dolandırıcılıkla alakalı web siteleri ve cüzdan adreslerini de çıkardılar. 

Bunların yanında blokzincirde yapay zeka kullanmanın güvenlik açısından bir avantajı daha bulunuyor. Blokzincir üzerinden kripto transferi yaparken akıllı kontratlara gereksinim duyuluyor. Bu mukaveleler, dijital para ünitelerinin yahut varlıkların belli şartlar altında taraflar ortasında transferini direkt denetim eden bir bilgisayar programı olarak tanımlanabiliyor. İşte AI ile bu kontratları oluşturmak hem daha inançlı hem de daha kolay bir hale geldi.

Kaynaklar: Forkast, cryptonews, LinkedIN, Bloomberg

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap