Worldcoin’in Nairobi ünitesi Kenya polisi tarafından basıldı

Worldcoin’in Nairobi ünitesi Kenya polisi tarafından basıldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin’in Nairobi ünitesi Kenya polisi tarafından basıldı

Kenya polisi, cumartesi günü kimlik ve kripto protokolü Worldcoin’in Nairobi ünitesine baskın düzenledi. Lokal haber kuruluşlarının bildirdiğine nazaran takım, evraklara ve makinelere el koydu.

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın kurucu ortağı olduğu Worldcoin, kullanıcıları doğrulamak için iris taramaları kullanıyor. Temmuz ayında piyasaya sürülen protokolün token’larına sahip olmak isteyenler taramadan geçerek airdrop alabiliyor.

Medya kuruluşu Kahawatungu, “Polisler cumartesi günü arama buyruğuyla birlikte Mombasa Road’da yer alan ofise girdi ve makineleri alarak çıktı. Yetkililer bu makinelerin bilgileri sakladıklarını düşünüyor.” formunda açıklama yaptı.

Baskının Data Muhafaza Kurulu (ODPC) üyesi Immaculate Kassait nezaretinde gerçekleştirildiği bildirilse de kurul temsilcisi, CoinDesk’e bu türlü bir operasyondan haberdar olmadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ülkenin İçişleri Bakanlığı, dijital iktisat bakanı Eliud Owalo’nun, ODPC’nin nisan ayından beri Worldcoin’i incelediğini ve protokol faaliyetlerinin data müdafaa maddelerine uygun olduğuna vardığını söylemesine karşın projeyi askıya almıştı. Haftanın ilerleyen günlerinde ise ODPC, proje açısından “düzenleyici endişelere” sahip olduklarını bildirdi. Şu anda İngiltere, Fransa ve Almanya’daki yetkililer de projeyi inceliyor.

Pazartesi günü yayımlanan haberlere nazaran Kassait, Worldcoin’in ana şirketi Tools for Humanity’nin kayıt sırasında gerçek niyetlerini açıklamadıklarını düşünüyor.

CoinDesk’in yorum talebine şimdi karşılık vermeyen Worldcoin’in WLD token’ı, 24 saattir rastgele bir değişime uğramadan 2,07 dolardan süreç görmeye devam ediyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap