Worldcoin Ağustos ayında yüzde 45 düşüş yaşadı

Worldcoin Ağustos ayında yüzde 45 düşüş yaşadı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Worldcoin Ağustos ayında yüzde 45 düşüş yaşadı

Kripto bölümü olgunlaşırken Worldcoin (WLD) argümanlı global dijital kimlik projesiyle oyunun kurallarını değiştireceğine kelam verdi. Lakin ihtilal niteliğindeki iris tarama teknolojisini çevreleyen heyecan, bir dizi düzenleyici zorlukla karşılaştı. Bu durum piyasada değerli bir gerilemeye yol açtı ve kripto para Ağustos 2023’te %45’lik bir düşüş yaşadı.

Worldcoin’in tartışmalar ortasındaki mücadelesi

28 Ağustos 2023 Pazartesi prestijiyle Worldcoin (WLD), ay başından bu yana kıymetli bir düşüşle 1,23 dolardan süreç gördü. 1 Ağustos’ta 2,3 dolardan süreç gören kripto para, o vakitten beri %45 düştü. Düşüşün gerisindeki nedenler ortasında projenin artan düzenleyici incelemesi olabilir.

İris taramaları yoluyla global bir dijital kimlik sağlamayı amaçlayan bir proje olan Worldcoin, düzenleyiciler tarafından mercek altına alındı. 24 Temmuz’da başlatılan proje, başlangıçta iris taramasından geçmek isteyen iştirakçilere 25 $WLD token’lık bir airdrop teklif etti.

15 Ağustos prestijiyle 16 milyondan fazla kişi platforma kaydoldu. Lakin bu süratli genişleme, ortalarında Kenya, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ın da bulunduğu dünya çapındaki hükümetlerin incelemesine yol açtı.

Worldcoin’in misyonu, iris taramasıyla oluşturulan eşsiz bir tanımlayıcı olan “Dünya Kimliği” kavramı etrafında dönüyor. Bu kimlik, görünüşte kullanıcı kapalılığını korumak için Worldcoin blokzincirinde saklanır. World App, kullanıcı kimlik bilgileri deposu ve kripto para cüzdanı olarak hizmet veriyor.

Bu fikir, internetteki bot meselesini çözmeyi vaat ederken etik soruları da gündeme getiriyor.

Küresel yansılar ve düzenleyici inceleme

3 Ağustos 2023’te Kenya hükümeti, Worldcoin’in teknolojisini yasaklamakla kalmayıp tıpkı vakitte Nairobi ofislerine baskınlar düzenleyerek Worldcoin’e karşı sert bir hal aldı. Bu atak, Worldcoin’in projenin değerli bir muvaffakiyet elde ettiği Afrika’daki genişleme planlarına kıymetli bir darbe oldu.

Avrupa’da Worldcoin, birçok ülkeden gelen soruşturmalarla karşı karşıya kaldı. Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık projeyle ilgili soruşturma başlattı. Yani ülkeler, soruşturmalarını bilgi saklılığı ve finansal yarar için biyometrik data toplamanın sonuçları üzerine odakladı.

Bu incelemenin akabinde daha fazla ülke Worldcoin’e yatırım yapmaya başladı. 11 Ağustos’ta Arjantin de projeyi araştıran ülkeler ortasına katıldı.

Bu neden değerli?

Kripto yatırımcıları için Worldcoin’in düzenleyici problemleri, fiyatını kıymetli ölçüde etkileyecektir. Yani, projenin başarısı yüzlerce yargı bölgesindeki düzenleyici bahislerin yönetilmesine dayanıyor.

Bu makale birinci olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap