Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor

Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor

Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle düzenlenen d;pact’in ikincisinde, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramları ele alındı.

Paribu Hub‘ın desteklediği d:pact, medya ve blockchain alanındaki usta isimleri ve alana ilgi duyanları buluşturdu. Aktifliğin odak noktasında, “Merkeziyetsiz medya mümkün mü? Bu nasıl olabilir?” sorusu yer aldı.

Etkinlikte, Aposto, Argonotlar, News Labs Turkey üzere yeni medya mecralarından iştirakçiler yer aldı. Ayrıyeten d:pact’te, içerik üreticilerinin ve tüketicilerinin, merkeziyetsizliği ve medyayı nasıl gördüğü konuşuldu.

Merkezi Medyada Dikkat Çeken Sorunlar

Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle gerçekleştirilen d:pact’te, merkezi medyadaki problemler da işlendi. İkincisi düzenlenen aktiflikte, aktüel problemler üzerinden yola çıkılarak neden merkeziyetsiz bir medyaya gereksinim duyulduğu irdelendi. Merkezi medyadaki problemler, şu biçimde sıralandı;

  • 1- Şeffaflık ve sorumluluk eksikliği
  • 2- Sansür, bilgi kirliliği ve manipülasyon
  • 3- Data ihlalleri ve güvenlik riskleri
  • 4- Tekelleşme
  • 5- Kıymetlerin değişimi
BTC Piyasası: Web3 ve Merkeziyetsizlik Öne Çıkıyor 1

Merkezi medyadaki sıkıntıların ve bu sıkıntıların nelere yol açabileceğinin konuşulduğu aktiflikte, merkeziyetsiz medyanın avantajları da konuşuldu. Paribu Hub ve Merkezsiz iş birliğiyle düzenlenen aktifliğe nazaran, merkeziyetsiz medyanın avantajları şu biçimde;

  • 1- Sansürsüzlük ve özgürlük
  • 2- Değiştirilemezlik
  • 3- Adil gelir paylaşımı

Merkeziyetsizlik Şimdi Yolun Başında

Etkinlikte konuşan Enes Özcan, merkeziyetsiz medyanın çözülmesi gereken bir dizi bahisle birlikte ilerleyebileceğini aktardı. Ayrıyeten Özcan, merkeziyetsizlik konusunda şunları söyledi;

“Merkeziyetsiz olan her teknolojinin temelinde, aşılması gereken iki ana sorun var: teknik kapasite ve finansman. Blokzincir özünde, değiştirilemezliği ile öne çıkan bir bilgi saklama teknolojisi. İnançlı, dağıtık ve değiştirilemez formda data tutma kelamı veriyor birden fazla blokzincir, ancak demokrasi getirme ve sürat sağlama üzere bir argümanı yok. Örneğin blokzincirde 2017 hype’ı yaşandığında şirketler blokzinciri nasıl entegre edeceğini düşünürken SAP sistemini blokzincire aktarabilir miyiz? diye soruyordu. Mümkün olmazdı. Her gün milyonlarca satır bilgi geliyor, çok fazla bilgi olduğu için masraflı ve sıkıntı olacaktı.”

Konuyla ilgili Turan Sert‘ten de yorum geldi. Sert, Web3’ün bir vizyon olduğunu ve şimdi yolun başında bir teknoloji olarak öne çıktığını belirtti. Sert, merkeziyetsizlik kavramının şimdi bir deney olarak görülebileceğini ve tüm soruların karşılığının yavaş yavaş alınacağını aktardı.

Merkezsiz’in mimarı olduğu aktiflik d:pact, Web3 ve merkeziyetsizlik kavramlarının ileriye dönük birçok sorunu çözeceğini ele aldı. Aktifliğe katılan profesyonel isimler ve konuşulanlar ışığında, Web3 ile işlerin daha kolaylaşması mümkün görünüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap