Washington’dan yapay zeka ile üretilen sanat yapıtı kararı

Washington’dan yapay zeka ile üretilen sanat yapıtı kararı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Washington’dan yapay zeka ile üretilen sanat yapıtı kararı

Yapay zeka alanındaki yeni dikkat çeken başlıklardan biri sanat konusu.

Washington, yapay zekanın bir insan yapıtını esin almadan ürettiği bir sanat yapıtı hakkında çarpıcı bir karar verdi. Karar, bu yapıtın telif hakkı ile korunamayacağı oldu.

Washington’dan dikkat çeken telif kararı

Washington DC’deki bir ABD mahkemesi, yapay zeka tarafından insan girdisi olmadan oluşturulan bir sanat yapıtının ABD maddelerine nazaran telif hakkı ile korunamayacağına karar verdi.

ABD Bölge Yargıcı Beryl Howell, Telif Hakkı Bürosu’nun yapay zeka sistem DABUS tarafından yaratılan icatlar için yapılan telif hakkı başvurusunu reddettiğini ve sırf insan müelliflerin yapıtlarının telif hakkına sahip olabileceğini açıkladı.

Bu karar, yapay zeka tarafından üretilen yapıtların telif hakkı konusundaki hukuksal tartışmaları yansıtmaktadır. Yapay zeka sistemleri, insan müdahalesi olmadan eserler üretebilmekte ve bu durumun fikri mülkiyet kanunları açısından yeni sıkıntılar doğurabileceği düşünülüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Washington’dan yapay zeka ile üretilen sanat yapıtı kararı 1

Stephen Thaler isimli bilgisayar bilimcisi, DABUS isimli yapay zeka sistemini kullanarak yaratılan eserler için telif hakkı müracaatında bulunmuştu. Lakin Telif Hakkı Ofisi, bu müracaatları reddetmiş ve yapıtların telif hakkı için insan yazarlığının gerekliliğine vurgu yapmıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap