Wall Street’in TÜFE varsayımları: BTC ve altcoin’ler TÜFE’ye nasıl reaksiyon verecek?

Wall Street’in TÜFE varsayımları: BTC ve altcoin’ler TÜFE’ye nasıl reaksiyon verecek?

Paylaş
BTC Piyasası: Wall Street’in TÜFE varsayımları: BTC ve altcoin’ler TÜFE’ye nasıl reaksiyon verecek?

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi bugün Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) datalarını açıklayacak. Son TÜFE sayısı, yüzde 3,2 ile beklenenden daha düşük lakin Haziran ayındaki yüzde 3’lük en düşük düzeyden daha yüksek geldi.

Bu ortada değişken besin ve enerjiyi hariç tutan çekirdek enflasyonun, yüzde 4,7’den yüzde 4,3’e gerilemesi bekleniyor. Bu TÜFE açıklaması, ABD Merkez Bankasının para siyasetini daha fazla sıkılaştırmayı mı yoksa duraklamayı mı tercih edeceğini belirleyecek kıymetli bir bilgi. Fed, enflasyonu daha da düşürmek için geçen ay faiz oranlarını 25 baz puan daha artırdı.

Wall Street, TÜFE’nin piyasa konsensüsüne paralel geleceğini varsayım ediyor. JPMorgan (JPM), TÜFE’nin yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşeceğini ve çekirdek enflasyonun düşmesiyle, piyasaların üst istikametli hafif bir ivme kazanacağını kestirim ediyor.

Goldman Sachs (GS), Bloomberg, Morgan Stanley (MS), RBC ve Wells Fargo (WFC) da TÜFE’nin yüzde 3,6 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor. Visa ve CIBC ise TÜFE’yi yüzde 3,5 olarak kestirim ediyor.

Barclays (BCS), Nomura (NMR), Citigroup (NLB:CITI) ve HSBC (HSBC) ise TÜFE’nin Ağustos ayında yüzde 3,7’ye yükselmesini bekliyor.

Analistler, istihdam piyasasının soğuması ve işsizlik oranının geçen ay tırmanışa geçmesi nedeniyle ABD Merkez Bankasının, faiz artırımlarını muhtemelen tamamladığına inanıyor. CME FedWatch Aracı, 20 Eylül’deki bir sonraki FOMC toplantısında bir duraklama ilan etme mümkünlüğünü yüzde 93 olarak gösteriyor.

Wall Street analistleri de yıl sonunda mümkün bir faiz artışına inanıyor. Bu ortada ABD dolar endeksi (DXY) hâlâ 104,50’nin üzerinde seyrediyor ve BTC fiyatı üzerindeki baskıyı sürdürme riskini taşıyor.

Yatırımcılar, Fed para siyasetinin yörüngesini etkileyebilecek kıymetli bir ABD enflasyon raporunu beklerken ABD pay senedi vadeli süreçleri çarşamba günü yatay seyrediyor.

TÜFE sonrası Bitcoin ve altcoin’ler nasıl reaksiyon verecek?

Beklenenden daha yüksek bir TÜFE raporu, altcoin’ler için düşüş manasına gelirken beklenenden daha düşük bir okuma yükseliş olarak alınmalı. Ayın çekirdek TÜFE bilgilerinin, petrol fiyatlarındaki artışın ortasında çok kıymetli olduğunu düşünün.

BTC fiyatı, son bilgilerinden evvel dalgalanma gösteriyor ve fiyat şu anda 25.962 dolardan süreç görüyor.

24 saatin en düşük ve en yüksek düzeyi sırasıyla 25.744 ve 26.451 dolar. BitMEX kurucu ortağı Arthur Hayes, ABD Merkez Bankasının faizleri düşürmeye karar vermesinin, Bitcoin’in süratle 70.000 dolara yanlışsız yükselmesini sağlayacağını söyledi.

Bu ortada ETH fiyatı, son 24 saatte yüzde 1 arttı. Fiyat, 24 saatin en yüksek düzeyi olan 1.619 dolar ile 1.591 dolardan süreç görüyor. Lakin süreç hacmi son 24 saatte yüzde 32 oranında azaldı.

XRP fiyatı dayanağın altına düştü ve şu anda son 24 saatte yüzde 1 artışla 0,47 dolardan süreç görüyor.

Bu makale birinci olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap