Vladimir Putin, dijital ruble yasasını onayladı!

Vladimir Putin, dijital ruble yasasını onayladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Vladimir Putin, dijital ruble yasasını onayladı!

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkede dijital rublenin yürürlüğe girmesi ve kullanımına yönelik maddeyi onayladı.

Devlet tarafından yayınlanan resmi bir evraka nazaran, Vladimir Putin’in dijital ruble yasa tasarısını 24 Temmuz’da imzaladı. Bu onayla birlikte, dijital ruble yasasının artık resmi olarak 1 Ağustos 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor ve bir hususu hariç tümü uygulanmaya hazır halde.

Rusya’nın CBDC’ler üzerindeki tesiri artıyor!

Yeni mevzuat, Rus merkez bankasına resmi olarak Ağustos ayında gerçek tüketicilerle birinci CBDC pilotunu başlatma yetkisi veriyor. Daha evvel hükümetin, Sberbank üzere ağır sikletler de dahil olmak üzere 13 lokal bankayla işbirliği içinde Nisan ayında denemeleri başlatması bekleniyordu.

İmzalanan yasaya nazaran, Rusya merkez bankası dijital ruble altyapısının ana operatörü olacak ve depolanan tüm varlıkların sorumluluğunu elinde tutacak.  Dijital rublenin, nakit ve nakit olmayan ruble ile birlikte üçüncü para biçimi olarak hareket etmesi bekleniyor. Bank of Russia lideri Elvira Nabiullina’nın 24 Temmuz’da bildirdiğine göre, Rus vatandaşları CBDC’yi kullanmaya zorlanmayacak ve dijital ruble kullanımının bireylere bırakılan istekli bir seçim olacağı bildirildi.Vl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap