Vitalik Buterin’in Worldcoin yorumu

Vitalik Buterin’in Worldcoin yorumu

Paylaş
BTC Piyasası: Vitalik Buterin’in Worldcoin yorumu

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Worldcoin’in yapısındaki 4 büyük risk hakkında yorumlarda bulundu.

Vitalik Buterin, bugünkü listelemelerin akabinde Worldcoin hakkında yorumlarda bulundu. Buterin, token yapısındaki 4 büyük risk hakkında konuştu.

Vitalik Buterin’in Worldcoin’de gördüğü 4 büyük risk

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Worldcoin’in kullanıdığı biyometrik tabanlı kimlik doğrulama sistemine ait dört ana riski özetledi. Buterin’in dikkat çektiği riskler kapalılık, erişilebilirlik, merkezileştirme ve güvenlikle ilgiliydi.

Gizlilik açısından, Worldcoin’in iris taramalı kimlik doğrulama sisteminin kimlikle ilgili bilgilerin berbata kullanılması yahut sızdırılması riski taşıdığına dikkat çekti. Sistemde yalnızca iris taramalarının karmaları saklanıyor olsa da, kimlikle ilgili bilgilerin ortaya çıkmasına yönelik potansiyel riskler bulunuyor.

BTC Piyasası: Vitalik Buterin’in Worldcoin yorumu 1

Erişilebilirlik telaşları, kullanıcıların Worldcoin Orb isimli fizikî aygıta erişmeleri gerektiğinden projenin erişimini sınırlayabileceğini belirtti. Şayet kâfi sayıda Orb bulunmazsa dağıtımda kent merkezlerine yönelik bir dengesizlik oluşabileceği ihtarında bulundu.

Merkezileşme konusunda ise, Orb donanım aygıtının bütünlüğünün doğrulanamayacağı ve böylelikle art kapılar mümkünlüğü bırakabileceğine işaret etti. Birebir vakitte projenin yönetişimi ve algoritmalarının da merkezileşme korkuları taşıdığını söyledi.

Son olarak, güvenlikle ilgili olarak telefon korsanlığı, kimlik hırsızlığı ve düzmece beşerler üzere risklere değindi. Bu tıp risklerin yalnızca Worldcoin‘in tahliline has olmadığını, lakin genel olarak kimlik doğrulama sistemlerinin bu tıp risklerle karşı karşıya olduğunu söz etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap