Virgil Griffith Suçlu Olmadığını İddia Ediyor

Virgil Griffith Suçlu Olmadığını İddia Ediyor

Paylaş
Virgil Griffith Suçlu Olmadığını İddia Ediyor

CoinDesk’in paylaştığı yeni bir habere göre Ethereum araştırmacısı Virgil Griffith, Kuzey Kore yaptırımlarının ihlali nedeniyle kendisine yapılan suçlamalarda, suçsuz olduğunu iddia etti.

Virgil Griffith Olayı

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Kasım 2019’da Griffith, Nisan ayında Kuzey Kore‘ye seyahat ettiği ve Pyongyang’daki bir Blockchain ve kripto para birimi konferansında bir konuşma yaptığı için ABD yetkilileri tarafından tutuklandı. ABD’li Başsavcı Geoffrey S. Berman tutuklamanın gerçekleştiği dönem yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

Virgil Griffith iddia edildiği gibi Kuzey Kore’ye oldukça yüksek seviyede teknik bilgi sunmuştur. Kendisi  bunun Kuzey Kore tarafından kara para aklamak veya yaptırımları aşmak için kullanılacağını bilmekteydi ve bunu yaparak hem Başkan’ın hem de Kongre’nin uygulamaya çalıştığı yaptırımları deldi. Kuzey Kore’nin tehlikeli rejimine böylesine bir katkı sağlayarak ülkeyi de hayal kırıklığına uğrattı.

9 Ocak’ta Griffith büyük bir jüri tarafından “Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçleri Yasasını ihlal etmek için komplo kurmak” gerekçesiyle suçlandı. Ertesi gün Ethereum geliştiricisinin ailesi 1 milyon dolarlık bir kefalet ödemeyi kabul edince, Griffith serbest kalmış oldu.

Ancak son haberlere göre kefaletle serbest kalmasının ardından Griffith bahsi geçen suçlamaları kabul etmediğini ve suçlu olmadığını iddia etti. Muhabir Nik De, Griffith’in kişisel olarak bugünkü duruşmaya katıldığını ve bir sonraki duruşmanın 17 Mart’ta gerçekleşeceğini dile getirdi.

Griffith’in avukatı Brian Klein konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Griffith, suçlu bir şekilde yargılanacak ve jüri önünde tüm gerçeklerin ortaya çıkmasını dört gözle bekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Block

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap