Vietnam’da Kripto Hırsızlığı: Bu Coin’den Milyonluk Çalındı!

Vietnam’da Kripto Hırsızlığı: Bu Coin’den Milyonluk Çalındı!

Paylaş
BTC Piyasası: Vietnam’da Kripto Hırsızlığı: Bu Coin’den Milyonluk Çalındı!

Yerel kaynaklara nazaran 1,5 milyon dolarlık kripto hırsızlığının ardında iki eski polis memuru da vardı. Sinema gibisi kıssa, bölge mahkemesinin kararını bekliyor.

Vietnam’da 1,5 dolar bedelinde kripto hırsızlığı

Yerel kaynaklara nazaran, tüm kıssa 2018’de başladı. Le Duc Nguyen isimli bir Vietnam’lı tanıdığı Ho Ngoc Tai’ye kendisine yaklaşık 1.000 BTC satmasını tavsiye etti. Bu ölçüde BTC o vakitler 4,2 milyon dolar kıymetindeydi.

Daha sonra yatırım planı beklendiği üzere gitmedi. Tai, bir kripto dolandırıcılığının kurbanı olduğuna kanat getirdi. Kaybı kabul edemedi ve Mayıs 2020’de sattığı BTC’leri geri almak için bir grup kurdu. Bu takım Nguyen’yi satın aldığı 1.000 BTC’yi iade etmeye zorladı. Fakat, Nguyen’in cüzdanında bu kadara fon yoktu. Grup sonunda yalnızca 1,5 milyon dolar kıymetinde kripto parayı geri alabildi. Kaçırılan kurban, daha sonra kent merkezine 15 kilometre uzakta terk edildi.

BTC Piyasası: Vietnam’da Kripto Hırsızlığı: Bu Coin’den Milyonluk Çalındı! 1

Ho Chi Minh Kenti Halk Mahkemesi’nin, 1,5 milyon dolarlık soygun ve adam kaçırmanın gerisinde olabilecek 16 Vietnamlıyı mahkemeye çıkardığı bildiriliyor. Farklı bir formda, sanıklardan ikisi eski polis memuruydu. Vietnam, kripto para benimsenmesi açısından global başkanlardan biridir. Artan popülaritesine karşın, hükümet varlık sınıfına yasal bir çerçeve dayatmadı.

Vietnam kripto piyasasında liderlik sıralamasında ikinci sırada yer alıyor

Asya ülkesi ekseriyetle kripto para benimsenmesine odaklanan çalışmaların başında gelir. Chainalysis, Eylül 2022’de Vietnam’ın 1.000 puanla bu alanda dünya önderi olduğunu iddia ediyor. Rapor ayrıyeten, lokal halkın %21’inin ömürleri boyunca bir noktada kripto para kullandığını gösterdi. Bu küme tıpkı vakitte yatırım yapmaya meyilliydi.

Bu yıl Mart ayında yayınlanan “Vietnam Kripto Piyasası Raporu 2022”, varlık sınıfının ülke hudutları içinde epey tanınan olmaya devam ettiğini gösterdi. Araştırmaya nazaran Vietnamlıların %17’si (yaklaşık 16,6 milyon kişi) uzun vadeli kripto yatırımcısı. Bunların yaklaşık üçte biri daha evvel Bitcoin’e yatırım yaptı.

Rapor, Vietnam’ın kripto kabulü açısından Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nde (ASEAN) Tayland’dan sonra ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Öte yandan, ABD’li düzenleyicilerin Mart ayından bu yana sürdürdüğü baskı, birden fazla kripto para borsasını güç kararlar almaya zorluyor.

ABD SEC’den Blockchain platformlarına dava yağıyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere SEC, bugün birkaç dolandırıcı web sitesi operatörüne karşı dava başlattı. Ayrıyeten Binance, yeni düzenlenmeler nedeniyle Kanada bölgesinden çekilmeyi planlıyor. Dünyanın en büyük borsası, Mart sonunda CFTC davasıyla düzenleyicilerin odak noktasını haline gelmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap