Venus Protocol Köprü Hack’inde 62,5 milyon dolar tasfiye edildi

Venus Protocol Köprü Hack’inde 62,5 milyon dolar tasfiye edildi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Venus Protocol Köprü Hack’inde 62,5 milyon dolar tasfiye edildi

Geçtiğimiz yıl BNB Chain ekosisteminde yaşanan hack sonucunda Venus Protocol’de 62,5 milyon dolar tasfiye edildi.

Geçen yıl yaşanan BNB Chain ekosisteminde yaşanan hack bölüm bazında epeyce dikkat çekmişti. Bununla birlikte erişilen bilgiler ise bugün hala ortaya çıkmaya devam ediyor.

Venus Protocol, BNB Chain köprü hack’inde 62,5 milyon dolar tasfiye etti

BNB Chain ekosistemine ilişkin merkeziyetsiz bir kripto borç verme platformu olan Venus Protocol, geçen yıl yaşanan bir köprü hackine bağlı bir cüzdanı tasfiye etti. Bu tasfiye süreci, iki farklı süreçte toplamda 62.5 milyon dolarlık kripto varlığı içeriyordu.

Güvenlik firması PeckShield’ın belirttiğine nazaran, Venus Protocol, bu tasfiye sürecini gerçekleştirerek BNB Chain üzerindeki bir cüzdanı etkisiz hale getirdi. Protokolün yaptığı açıklamada, tasfiye sürecinin akabinde BNB Chain üzerinde rastgele bir olumsuz tesirin yahut eksikliğin görülmediği belirtildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Venus Protocol Köprü Hack’inde 62,5 milyon dolar tasfiye edildi 1

Bu olayın kökeni, geçtiğimiz yıl BNB Chain köprüsünde yaşanan bir makus niyetli hücuma dayanıyor. Bir bilgisayar korsanı, bu hücumda BNB Zinciri köprüsünden büyük ölçüde kripto varlığı çalmıştı. Daha sonra, saldırgan 150 milyon dolar kıymetinde stablecoin ödünç almak için Venus borç verme protokolüne BNB token’ları yatırmıştı.

Geçen yıl yaşanan istismar sonucunda, düşen kripto fiyatları bu teminatlandırılmış kredi durumunun sıhhat oranını düşürdü, bu da tasfiye noktasına yaklaşılmasına sebep oldu. Venus takımı, BNB çekirdek takımı ile işbirliği yaparak manuel tasfiye süreçleri gerçekleştirdi ve büyük ölçülerde BNB’nin otomatik olarak tasfiye edilmesini ve piyasada satılmasını önlemeye çalıştı.

Saldırganın köprü hackinde güvenlik delillerini manipüle ettiği detaylarına nazaran, saldırgan BNB Chain köprüsündeki güvenlik açığını kullanarak kripto varlıklarını çaldı. Bu açık, saldırganın 2 milyon BNB token’ını basmasına müsaade verdi ve toplamda 560 milyon dolar kıymetinde bir varlık elde etmesine yol açtı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap