Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi!

Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi!

Paylaş
BTC Piyasası: Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi!

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz altı ay boyunca etkileyici bir yükseliş yaşadı ve fiyatı şu anda 25.712 dolar düzeyinde bulunuyor. Birçok kişi bu daima yükselişin arkasındaki nedenler hakkında spekülasyon yaparken, BitMEX kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes’in eşsiz bir bakış açısı var. Kore Blockchain Haftası’nda yaptığı açılış konuşmasında Hayes, Bitcoin’in yükseliş seyahatinin katalizörünün Mart ayında ortaya çıkan bir dizi olaya, bilhassa de FED’in bankacılık sistemindeki karışıklığa verdiği reaksiyona dayandırılabileceğini savundu.  İşte detaylar…

Bitcoin iddiacısı konferansa katıldı

5 Eylül’de Kore Blockchain Haftası’nda yaptığı açılış konuşmasında Hayes, Bitcoin’in boğa koşusunun 10 Mart’ta, Silicon Valley Bank’in (SVB) Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından devralındığı gün başladığını savundu. Mart ayında Silvergate Bank tasfiyeye girmiş, bunu 12 Mart’ta Signature Bank’ın düzenleyici baskılar nedeniyle zorla kapatılması takip etmişti. Bu olaylar finans bölümünü sarsarak FED’in Banka Vadeli Fonlama Programı’nı (BTFP) kurmasına yol açtı. Bu program kapsamında bankalara teminat olarak “nitelikli varlıklar” göstermeleri karşılığında bir yıla kadar vadeli kredi imkanı sunuldu.

BTC Piyasası: Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi! 1

Esasen FED, taze dolar karşılığında düşünceli tahvilleri kabul ederek bankacılık sistemini istikrara kavuşturmak için bir dayanak vazifesi gördü.  O vakitten bu yana Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %26 oranında arttı ve Hayes bunun mevcut boğa piyasasının gerçek başlangıcı olduğuna inanıyor. Hayes, “Temelde doların kıymetini ve rastgele bir prestiji para ünitesinin kıymetini önemsediğimiz tüm bu cepheyi terk ettik” dedi. Algıdaki bu değişim, yatırımcıları Bitcoin üzere sabit arzlı varlıkları keşfetmeye yöneltti.

Kripto kesimi, düzgün bir konumda

Hayes, bu durumun yatırımcıları Bitcoin üzere sabit arzlı varlıkları değerlendirmeye ittiğini argüman etti. Bununla birlikte, piyasanın geri kalanı şimdi karşılık vermedi. Lakin boğa piyasasının fark edilmesi için altı ila 12 aylık bir vakit çizelgesi verdi. Hayes, Fed ve öbür merkez bankaları ekonomik sıkılaştırmayı sağlamak için faiz artırımlarına devam etse ya da “daha fazla para bassalar” bile Bitcoin’in tekrar de düzgün performans göstereceğini söyledi.

BTC Piyasası: Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi! 2

İlginç bir halde, Bitcoin kıymetli yararlar elde ederken, Hayes daha geniş piyasanın bu ekonomik değişimlere tam olarak karşılık vermesinin biraz vakit alacağını öngörüyor. Piyasanın geri kalanının bu sürece ayak uydurması için altı ila on iki aylık bir vakit çizelgesi sundu. Hayes, FED ve öbür merkez bankaları faiz oranlarını artırmaya yahut “daha fazla para basmaya” devam etse bile Bitcoin’in dayanıklılığına olan itimadını lisana getirerek, “Her iki senaryoda da, Fed ister artırsın ister azaltsın, kripto para bölümü olarak âlâ bir konumdayız” dedi.

YZ, halka arzlar ve token unlock’ları kritik

Mevcut ekonomik görünümün paralel bir tahlilinde Hayes, klâsik ekonomik modellerin bozulmayla karşı karşıya olduğuna da dikkat çekti. FED’in enflasyonla çaba gayeli agresif faiz artışları beklenmedik sonuçlara yol açtı. Yükselen finansal varlık fiyatları sermaye çıkarı vergilerini ve hükümet gelirlerini artırabilir. Yeniden de Fed faiz oranlarını yükselttiğinde bu fiyatlar sakinleşerek vergi gelirlerini azaltabilir ve açıkların artmasına yol açabilir. Bu durum, siyasi kemer sıkma tedbirleriyle birleştiğinde, ABD Hazinesi’nin daha fazla tahvil ihraç etmesiyle sonuçlanır. Hayes, zenginlere yapılan faiz ödemelerinin harcamaları ve nominal GSYİH büyümesini teşvik etmesi nedeniyle bu döngünün paradoksal olarak ekonomik büyümeyi körüklediğini savunmaktadır.

BTC Piyasası: Varsayımlarıyla Nam Salmıştı: Bitcoin Boğa Piyasası İçin Tarih Verdi! 3

Hayes kripto paraları savunmaya devam ederken, yapay zeka odaklı şirketler de dahil olmak üzere kripto para dalının bu değişen ekonomik görüntüler ortasında gelişmek için uygun bir pozisyonda olduğuna inanıyor. YZ şirketleri, kıymetli nakit rezervleri ve sağlam gelir akışlarıyla, kredi yahut kredi için klasik bankalara daha az bağımlıdır ve bu da onları cazip yatırımlar haline getirir. Bununla birlikte Hayes, yapay zeka dalında çok pahalanma, halka arzlar için uzun vakit çizelgeleri ve token kilitleme mühletleri üzere potansiyel riskler konusunda da ikazda bulundu. Üç çılgınlığın (yapay zeka, kripto ve para basımı) bir ortaya gelmesinin değerli bir varlık balonuna yol açabileceğini söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap