Varlık idare devi BlackRock odağını Bitcoin’den XRP’ye mi kaydıracak?

Varlık idare devi BlackRock odağını Bitcoin’den XRP’ye mi kaydıracak?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Varlık idare devi BlackRock odağını Bitcoin’den XRP’ye mi kaydıracak?

Investing.com – Kripto bölümündeki geniş çaplı bir yankı bulan son söylenti, topluluk ortasında süratle yayıldı. 

9 trilyon doları aşan ölçüde varlık yöneten dünyanın en büyük varlık idare şirketi BlackRock)’ın Bitcoin ile ilgili yatırım planlarını tekrar gözden geçirdiği ve odağını XRP’ye kaydırmayı değerlendirdiğine yönelik söylentiler piyasaya bomba üzere düştü. Şimdi şirket tarafından resmi bir açıklama olmamasına karşın ortaya çıkan söylentiler XRP için son derece değerli bir gelişme olabileceği halinde yorumlanıyor.

BlackRock, Haziran ayında spot Bitcoin ETF müracaatıyla o devir SEC baskısıyla negatif görünüme sahip kripto piyasasının havasının değişmesine kıymetli bir katkı sağladı. Artık ise finans piyasasındaki kimi spekülasyonlar, varlık idare devinin Bitcoin yatırım planını XRP üzere öteki altcoin’ler lehine çevirebileceği istikametinde ortaya çıkıyor. 

XRP, Blockchain şirketi Ripple’ın lokal varlığı olarak kullanılırken bilhassa hudut ötesi ödemelerde başarılı biçimde kullanılmaya devam ediyor. BlackRock üzere bir finans devinin XRP’ye yönelik yatırım kararı almasının kripto para bedelini değerli ölçüde artıracağı düşünülüyor. Bunun yanında varlığın kullanım alanından ötürü finansal hizmetlerde de oyun değiştirici bir tesire neden olabileceği görüşü de bulunuyor.

Diğer yandan söylentiler, BlackRock’ın Bitcoin ile birlikte gelişimine devam eden kripto piyasasına yönelik yatırım portföyü çeşitlendirmesine gidilebileceği tarafında de devam ediyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda olumlu tesirin XRP ile sonlu kalmayıp tüm altcoin piyasasını etkileyebileceği iddia ediliyor. 

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan savlarda BlackRock’ın doğrulanmamış olan 12 bin BTC sahip olduğu söylenirken bu varlıkların değerli bir ölçüsünün satılarak altcoin yatırımına yönelebileceği yer alıyor. Bu hususla ilgili şimdi resmi bir açıklama yapılmazken mümkün bir atılımın kripto piyasasında çok sık görülmeyen bir tesire neden olabileceği argümanlar ortasında. 

Diğer yandan Ripple, Temmuz ayında SEC karşı değerli bir zafer kazansa da düzenleyici kurumun itirazıyla birlikte yasal süreç devam ediyor. Tekrar de yüklü görüş Ripple’ın davadan en az ziyanla kurtulacağı istikametinde. Sürecin şimdi netleşmemesine karşın kurumların ve kripto borsalarının XRP’ye yönelik ilgisinin arttığı son devirlerde uzmanlar, kripto yatırımcılarını FOMO konusunda uyarıyor. Bu cins söylentilerde ferdi yatırımcıların ivedi davranarak varlık fiyatını yükseltici tesiri üzerinde duran uzmanlar, FOMO tesirinin satma niyetinde olabilecek büyük yatırımcılara fırsat sunabileceğini düşünüyor.

Kripto para piyasalarında son durum 

Kripto piyasalarındaki son duruma bakıldığında Bitcoin’in hafta başında sert düşüşün akabinde devam eden günlerde yükselişini sürdürdüğü görüldü. BTC, son 24 saatte %1 paha artışıyla şu an 26.500 dolar hududunda süreç görüyor. 

XRP, son 24 saatlik fiyat hareketinde %3 bandında kıymet artışıyla 0,5 dolar düzeylerini test ediyor. Birinci 20 kripto para ortasında da müspet görünüm hakimken %8 bandında yükselen BCH ile birlikte %3 bandında bedel kazanan TRX ve TON öne çıkan başka kripto varlıklar oldu. 

Toplam kripto para piyasa pahası, bir ölçü toparlanmanın akabinde 1,06 trilyon dolar düzeyine yükseldi. Ortlama süreç hacmi ise 30 milyar doların altında düşük kalmaya devam ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap